Babišovci asi chtějí vytáhnout z Prahy miliardy korun

Babišovci asi chtějí vytáhnout z Prahy miliardy korun
Politická aréna

POLITICKÁ ARÉNA

Michael Pánek

ANO, bude líp, slibovalo nám toto hnutí před každými volbami včetně těch komunálních v roce 2014. Ovšem jaksi zapomnělo dodat, že se to týká hlavně jeho členů a příznivců. Pádným důkazem toho je fakt, že pražský Dopravní podnik ovládaný babišovci, podepsal dohodu o založení společného podniku na výstavbu nové trasy pražského metra D se společností Penta. Údajně kvůli tomu, aby se urychlily výkup pozemků a celková doba stavby.

Jenomže tento údajně skvělý plán má několik háčků. Jedním z nich je fakt, že soukromý subjekt má mít v tomto projektu nadpoloviční většinu 51 %, zatímco pražský městský dopravce pouze minoritu 49 %. Druhým pak skutečnost, že tento společný podnik se takto ocitne mimo veřejnou kontrolu. Vzhledem k tomu, že linka pražského metra D z Písnice na Náměstí Míru má stát asi 50 miliard korun, hrozí obrovský tunel na městské finance.

Jestliže by veřejnost nevěděla, za co se obrovské sumy peněz utrácejí, tak je vážné nebezpečí, že miliardy korun skončí na kontech zainteresovaných jedinců, kteří budou mít stavbu podzemní dráhy pod kontrolou. Ani pražští zastupitelé nebudou vědět, jak byly ve skutečnosti využity městské peníze, protože většinový vlastník to zatají s odkazem na obchodní tajemství.

Éra primátora Pavla Béma z ODS bývá nyní kritizována. Jenomže v té době na rozdíl od současnosti se stavěly nové trasy metra. Navíc ani on a tehdejší vedení hlavního města si nedovolili něco takového, jako je svěření klíčové městské stavby privátní firmě. Metro se tehdy stavělo transparentně z veřejných hlavně městských peněz a investorem byla Praha. Kdyby se něco takového tenkrát stalo, tak je novináři roznesli na kusy. Proto se divím, že v tomto případě, kdy se jedná o vážně hrozící tunel na městské peníze, média mlčí.

Je jasné, že Praha další linky metra potřebuje a déčko mezi ně určitě patří. Ovšem vše by se mělo dít podle jasných pravidel a v tomto případě tomu bohužel není. Spíše to vypadá tak, že by se lidé spjati s hnutím ANO mohli na účet městské pokladny obohatit o velké peníze, možná i miliardy.

Proto by Pražané měli na tuto kauzu, ale i na další selhání současného vedení pražské radnice, myslet v letošních podzimních komunálních volbách.