Pražským primátorem bude Pirát Zdeněk Hřib, Pospíšil a Čižinský v radě nebudou

vedení metropole

Pražským primátorem bude Pirát Zdeněk Hřib, Pospíšil a Čižinský v radě nebudouAKTUALIZUJEME
Zdeněk Hřib Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Pražským primátorem bude Zdeněk Hřib (Piráti). Lídři Prahy Sobě Jan Čižinský a Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil v radě města nebudou. Novinářům to ve čtvrtek řekli zástupci tří koaličních stran. Pospíšil zůstane europoslancem a Čižinský starostou Prahy 7. Náměstky primátora budou Adam Scheinherr (Praha Sobě), Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) a Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu).

Jednou oblastí, kterou bude nová koalice muset přednostně řešit, je stav dopravy a především havarijní stav mostů v hlavním městě. Za tuto oblast bude nově odpovědný Adam Scheiherr, který ve funkci náměstka pro dopravu nahradí Petra Dolínka z ČSSD. „Jedním z jeho prvních úkolů bude vyřešit situaci s pražskými mosty,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi budoucí primátor Hřib s tím, že stav mostu u metra Vltavská, který byl kvůli havarijnímu stavu ve středu uzavřen, bude nutné řešit ještě před zasedáním nového zastupitelstva. „Bude to jeden z prioritních úkolů, kterým se bude muset věnovat rada,“ dodal k dopravní situaci Hřib.

„Nakonec všichni museli udělat nějaké ústupky, věřím, že výsledek bude prospěšný pro všechny,“ řekl lídr Pirátů k téměř tři týdny trvajícím jednáním. V městské radě nebude ani jeden z Hřibových konkurentů v boji o primátorský řetěz. Lídři Prahy Sobě i Spojených sil pro Prahu však zůstávají zastupiteli. „Oba pánové zůstávají nadále předsedy svých zastupitelských klubů, budou mít velké pravomoci, oba se budou nadále věnovat pražské politice,“ řekl Hřib. „Co se týče pana europoslance Pospíšila, Praha má problémy s čerpáním evropských fondů. Znalosti pana Čižinského budou využity při komunikaci s městskými částmi,“ upřesnil roli předsedů budoucí primátor.

Bývalý ředitel IPR a architekt Hlaváček (TOP 09) bude mít na starosti územní rozvoj. Starosta Lysolají Hlubuček (STAN) bude řešit životní prostředí, Marvanová (STAN) legislativu a Chabr (TOP 09) majetek města. Vyhnánek (PS) bude zodpovědný za městské finance, Scheinherr (PS) za dopravu, Třeštíková (PS) za kulturu a Johnová za sociální oblast a zdravotnictví. Pirát Zábranský bude mít na starosti bydlení a Šimral (Piráti) školství. Hřib jako primátor bude mít v kompetenci IT nebo zahraniční vztahy.

Strany budou jednat rovněž s ODS a ANO, které skončí v opozici. Občanským demokratům jako vítězům voleb nabídnou post předsedy magistrátního kontrolního výboru.

Volby v Praze vyhrála ODS se ziskem necelých 18 procent hlasů, získala 14 mandátů. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO s 12 zastupiteli.

Zdeněk Hřib se stal zastupitelem Prahy v letošních podzimních komunálních volbách, ve kterých kandidoval jako lídr Pirátů. Do strany vstoupil v dubnu loňského roku, předtím ji dlouhodobě podporoval. Kromě působení v pražské komunální politice je členem rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, kam ho Poslanecká sněmovna zvolila v lednu letošního roku. Vystudoval lékařskou fakultu, povolání lékaře však nikdy nevykonával, živil se jako odborník na IT.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.