ON LINE: Palestinci si připomínají den hanby a pohřbívají oběti

ON LINE: Palestinci si připomínají den hanby a pohřbívají obětiNOVÉ
Palestinci protestují vůči Izraeli Foto:

Foto: Reuters

Svět

nepokoje v Izraeli

Palestinci si připomínají nakbu, tedy katastrofu, za níž označují vznik Izraele v roce 1948. Statisíce Palestinců tehdy uprchly nebo byly vyhnány ze svých domovů. V Pásmu Gazy se dnes konaly první pohřby obětí pondělních protestů Palestinců u hranice s Izraelem. Podle agentury Reuters na smuteční pochody dorazily tisíce lidí. Mnozí drželi palestinské vlajky a volali po odvetě. Při pondělních přišlo o život téměř 60 Palestinců, dalších více než 2770 Palestinců bylo zraněno. Přinejmenším 130 lidí je v kritickém stavu.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

15:36 Palestinci v Pásmu Gazy pohřbívají pondělní oběti

Podle agentury Reuters na smuteční pochody dorazily tisíce lidí. V Gaze přišlo na pohřeb osmiměsíční Laily, jejíž tělíčko bylo zabaleno do palestinské vlajky, několik set lidí. Děvčátko zemřelo poté, co se nadýchalo slzného plynu.

15:20 WHO: Situace v nemocnicích Gaze je jako za války

Situace v místních nemocnicích je podobná jako za války, napsala s odkazem na dnešní prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) agentura AP. Představitel WHO Mahmoud Daher uvedl, že podle ministerstva zdravotnictví v Gaze bylo při pondělních protestech zraněno 2771 Palestinců; 1360 z nich utrpělo střelná poranění, 400 lidí zranily střepiny a 980 osob se nadýchalo slzného plynu. Většina postřelených utrpěla zranění nohou.

12:35 Zatím probíhají jen menší střety na Západním břehu Jordánu

Zpravodaj České televize Jakub Szántó uvedl, že zatím dochází jen k menším incidentům na Západním břehu Jordánu. Je zde několik zraněných, izraelští vojáci se však snaží střílet do nohou, aby nebyly další oběti. Situace se vyhrotí pravděpodobně v příštích hodinách, až se začne s pohřbíváním včerejších obětí v Gaze.

11:13 JAR a Turecko stáhly své velvyslance z Izraele

Turecko a JAR zareagovaly na střety Palestinců a izraelských vojáků. „Oběti se účastnily klidné demonstrace proti provokativnímu otevření americké ambasády v Jeruzalémě,“ uvedla vláda JAR a odsoudila „násilnou agresi (izraelských) ozbrojených složek“. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Izrael ze „státního terorismu“.

8:40 Izrael jen brání své hranice, tvrdí Netanjahu

Premiér Benjamin Netanjahu kroky izraelské armády ale brání s tím, že Izrael musí chránit své hranice. Ze zneužívání protestů k vlastním účelům izraelská vláda viní radikální hnutí Hamás, které v Gaze vládne.

8:35 Nejvíce obětí od roku 2014

Pondělí bylo dnem s největším počtem obětí od války mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a židovským státem v roce 2014. Palestinci v Gaze manifestují od konce března za konec blokády enklávy a za možnost vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, ale které se teď nacházejí v Izraeli.

8:30 Při pondělních střetech v Pásmu Gazy přišlo o život 58 Palestinců

Dalších více než 2770 Palestinců bylo zraněno, přičemž každý druhý utrpěl střelné poranění. Přinejmenším 130 lidí je v kritickém stavu. Už dnes se očekávají první pohřby obětí.

8:00 USA zablokovaly výzvu k nezávislému vyšetření násilí v Pásmu Gazy

Spojené státy zablokovaly přijetí prohlášení Rady bezpečnosti OSN, které vyzývalo k nezávislému vyšetření pondělního násilí na hranicích Pásma Gazy. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom dnes informovaly agentury AFP a DPA. Při střetech s izraelskými vojáky na hranici Izraele a Pásma Gazy v pondělí zahynulo 58 Palestinců.

7:55 Palestinci si připomínají národní katastrofu

Palestinci si dnes připomínají nakbu, tedy katastrofu, za níž označují vznik Izraele v roce 1948. Statisíce Palestinců tehdy uprchly nebo byly vyhnány ze svých domovů. Na hranici s Pásmem Gazy jsou v plánu další protesty, které trvají již od konce března. Očekávají se ale rovněž demonstrace na okupovaném Západním břehu Jordánu, mimo jiné v Ramalláhu i Nábulusu, či v Jeruzalémě.

ÚTERÝ 15.5.

21:15 V Praze se demonstrovalo na obranu Palestiny

Desítky lidí se dnes sešly před americkou ambasádou v Praze, aby zde protestovaly proti přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma a zabití Palestinců při protestech v pásmu Gazy. Akci svolala skupina Ne naším jménem – Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě.

19:20 Mrtvých je už 55, zraněných přes 2 500

Podle nových údajů ministerstva zdravotnictví v Gaze stoupl počet obětí střetu mezi Palestinci a Izraelem na 55. Izraelská média píší, že jde o nejkrvavější den od války mezi hnutím Hamás a židovským státem v roce 2014. Zraněných je podle stejného zdroje přes 2 700.

18:30 Izraelští fotbalisté na počest Trumpa přejmenují svůj klub

Izraelský fotbalový klub Beitar Jerusalem si do názvu včlení jméno amerického prezidenta. Činem chtějí ocenit Trumpovo rozhodnutí přesunout ambasádu do Jeruzaléma.

17:51 Izrael podnikl pět náletů v Gaze

Izraelské letectvo dnes podniklo pět náletů na cíle v Pásmu Gazy. Zasaženy byly výcvikové tábory extremistů z hnutí Hamás. „Údery byly odpovědí na násilné činy z posledních hodin, které měl u bezpečnostního plotu na svědomí Hamás,“ uvedla izraelská armáda ve svém prohlášení. Informovala o tom agentura AP.

17:25 Netanjahuovi pogratuloval i Babiš

Premiér v demisi Andrej Babiš poslal gratulaci svému izraelskému protějšku, Netanjahuovi. „Velmi si ceníme našeho strategického partnerství se Státem Izrael a bude mi ctí pracovat na dalším posilování politického dialogu,“ píše se v dopise. Babiš dále vystihl úlohu, kterou Československo sehrálo při založení izraelského státu. V dopise přidal i pozvání Netanjahua k návštěvě České republiky.

17:00 Přesun ambasády odsoudili Egypt, Libanon i Turecko

Přesun ambasády do Jeruzaléma na svém twitteru zkritizoval libanonský premiér Saad Hariri. Označil ho za „provokativní“ krok, který zabrání tomu, aby Izraelci s Palestinci dosáhli míru. Podobně mluví i egyptští muslimští vůdci. „Přesun pohrdá pocity 1,5 miliardy muslimů po celém světě,“ řekl podle Jerusalem Post egyptský imám Ahmed al-Tajíb. V kritice Izraele si přisadil i mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin. „Každý Palestinec zabitý Izraelem na okupovaných teritoriích je dalším temným bodem, dalším zločinem na izraelské stěně hanby,“ napsal Kalin na twitteru.

16:45 Mezi demonstrujícími je mnoho žen

Podle odhadů izraelské armády se protestů účastní na 40 000 Palestinců. Izraelský brigádní generál Ronen Manelis podle agentury AP usuzuje, že takový počet je pro Hamás zklamáním. Generál zároveň zmínil, že se protestů účastní více žen, než v minulosti a obvinil Hamás z toho, že protestujícím platí.

16:20 Izraelský prezident poděkoval Zemanovi za podporu

Izraelský prezident Reuven Rivlin prostřednictvím dopisu poděkoval českému prezidentovi Miloši Zemanovi za jeho „pevnou pozici“ v otázce Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Zároveň ho pozval, aby ještě letos do Izraele přicestoval. Dopis na twitteru zveřejnil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

16:06 Netanjahu: Zde píšeme historii!

Na pódiu při ceremonii vystoupil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Děkuji vám, prezidente Trumpe za to, že jste dodržel svá slova,“ ocenil na dálku amerického prezidenta. Za svůj projev si Netanjahu od přítomných vysloužil ovace ve stoje.

15:30 Trump: Izrael má právo uznat své hlavní město

K ceremonii se videotelefonicky připojil i Donald Trump. „Izrael má právo si sama uznat své hlavní město,“ řekl v poselství. Mimo jiné vzpomněl na historii vyhlášení židovského státu a doplnil, že podporuje uzavření trvalé mírové dohody mezi Izraelem a Palestinou.

15:05 Otevření americké ambasády přihlíží Trumpová i Netanjahu

Americký velvyslanec v Izraeli David Friedman zahajuje otevření americké ambasády v Jeruzalémě.Ceremonie se účastní dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová s manželem Jaredem Kushnerem. Nechybí ani izraelský premiér Benjamin Netanjahu, prezident Reuven Rivlin a přítomni jsou i američtí a izraelští politici s generalitou.

14:56 Hamás platí dětem, aby protestovali, tvrdí Izrael

„Hamás tlačí děti dopředu, používá je jako lidské štíty, platí palestinským dětem, aby je zastřelili,“ cituje ABC News izraelského ministerského náměstka Michaela Orena.

14:50 Počet mrtvých se blíží ke čtyřem desítkám

Počet obětí při střetech mezi Palestinci a izraelskou armádou roste. Deník Jerusalem Post s odkazem na mluvčího palestinského ministerstva zdravotnictví Ashrafa al-Qidra uvádí, že mrtvých je již 37.

14:20 Nepokoje zmítají i předměstími Jeruzaléma

Kromě hranic pásma Gazy boje probíhají i v hlavním městě. Podle informací agentury AP několik desítek Palestinců zaútočilo kameny na izraelské vojáky. Nepokoje probíhají v severních i jižních částech Jeruzaléma.

14:10 Na ceremonii přijel i Trumpův mecenáš, miliardář Adelson

Otevření americké ambasády v Jeruzalémě bude přítomen i americký magnát a filantrop Sheldon Adelson. Adelson je znám jako velký podporovatel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Byl vůbec největším dárcem jeho prezidentské kampaně v roce 2016. Adelson mu tehdy daroval 25 milionů dolarů.

13:17 Mezi 18 zastřelenými Palestinci je i 14letý chlapec a vozíčkář

Izraelští vojáci při dnešních protestech v Gaze zastřelili už 18 Palestinců, včetně 14letého chlapce a vozíčkáře. Dalších přinejmenším 500 lidí bylo zraněno, z toho 200 bylo postřeleno. S odkazem na palestinské zdravotnické zdroje o tom informovaly agentury Reuters a AFP. Izraelská armáda obvinila radikální hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne, z podněcování protestů s cílem prolomit hraniční plot, a varovala, že proti demonstrantům, kteří se hranici pokusí překročit, použije ostrou munici.

12:58 Deset mrtvých Palestinců

Nejméně deset Palestinců zastřelili izraelští vojáci při střetech na hranicích s Pásmem Gazy. Mezi dalšími pěti sty zraněnými je nejméně 35 postřeleno.

12:48 Pět set zraněných

Na hranicích s Pásmem Gazy je zraněno nejméně 500 Palestinců, píše agentura Reuters s odkazem na palestinské zdravotníky.

12:31 Palestinci hlásí sedm mrtvých

Při střetech mezi Palestinci a izraelskými vojáky zemřelo nejméně sedm lidí, informují palestinští zdravotníci.

12:23 Palestinci protestují na „den hněvu“

11:53 V Gaze propukly střety, Izraelci zastřelili Palestince

Izraelští vojáci při nových střetech na hranici s Pásmem Gazy zastřelili jednadvacetiletého Palestince a 69 protestujících zranili. Několik tisíc Palestinců protestuje na několika místech okolo izraelské hranice a malé skupinky se snaží dostat k bariéře střežené izraelskými vojáky. Izrael prostřednictvím letáků Palestince varoval, že vojáci zakročí proti komukoli, kdo se pokusí dostat přes hranici.

10:51 „Nábožensky bigotní člověk,“ kritizuje Romney kněze

Někdejší republikánský uchazeč o prezidentský úřad Mitt Romney označil kněze Roberta Jeffresse, který má promluvit při dnešním otevření americké ambasády v Jeruzalémě, za člověka s vyhraněnými až fanatickými náboženskými názory. Jeffress je poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa pro duchovní záležitosti a slouží mše v baptistickém kostele u Dallasu.

10:05 „Přispěje to k eskalaci napětí,“ obává se Japonsko  

„Japonsko se obává, že krok (přesun ambasády) ztíží mírový proces na Blízkém východě a přispěje k eskalaci napětí,“ uvedl mluvčí vlády Jošihide Suga s tím, že Tokio bude vývoj v regionu nyní bedlivě sledovat.

9:58 Abbásův poradce: Trumpova administrativa je založena na lžích

Podle poradce palestinského prezidenta Saíba Irikáta Spojené státy svým rozhodnutím porušily slib nepřesouvat ambasádu, dokud se neuskuteční nové kolo mírových rozhovorů. „Svět potřebuje opravdové lídry a oni (představitelé Bílého domu) lídři nejsou, jsou to obchodníci s nemovitostmi,“ uvedl.

8:49 Přesun ambasády míru nebrání, řekl americký senátor Cruz

Republikánský senátor Ted Cruz odmítl, že by otevření americké ambasády v Jeruzalémě mohlo bránit míru. „Překážkou míru je Palestinské vedení,“ řekl. Ve svém projevu také pochválil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. 

9:30 Saúdský princ Al-Faisal: Ambasáda USA v Jeruzalémě zvýší nestabilitu na Středním východě

„Amerika dodržovala zásady právního státu, spravedlnosti a mezinárodních dohod,“ řekl princ Saúdské Arábie Turki Al – Faisal. To vše podle něj teď Spojené státy odsunuly kvůli vnitřní politice, píše server CNBC.  

8:47 Šéf Al – Káidy vyzval ke svaté válce proti USA

Ajmán Zavahrí prostřednictvím videonahrávky řekl, že přesun ambasády je důkazem ztroskotání jednání Palestinců s Izraelem. Americký prezident Donald Trump podle něj „odhalil pravou tvář moderních křížových výprav, na nichž neplatí klid a usmíření, ale jen cesta odporu a svaté války“.

8:35 Izraelská armáda se připravuje na protesty Palestinců

Izraelská armáda dnes očekává masové protesty v Pásmu Gazy i na okupovaném Západním břehu Jordánu. V Pásmu Gazy by se podle ní mohlo na třech místech u hranic s Izraelem shromáždit až 100 000 lidí, z nichž mnozí se zřejmě budou snažit dostat na izraelské území. Palestinci vyhlásili kvůli tomu „den hněvu“. Považují totiž východní část Jeruzaléma za budoucí hlavní město svého státu.

8:20 Izrael slaví 70. výročí státu Izrael

Po vzniku Izraele 14. května 1948 z jeho území uprchly nebo byly vyhnány statisíce Palestinců.

PONDĚLÍ 14. 5.

18:00 Izrael hostí recepci k přesunu ambasády

Izraelské ministerstvo zahraničí v neděli u příležitosti pondělního otevření velvyslanectví Spojených států v Jeruzalémě uspořádalo recepci, které se účastnila mimo jiné dcera prezidenta Donalda Trumpa Ivanka s manželem. Pozvání izraelského premiéra Benjamina Netanjahua přijali i zástupci Česka, Rakouska, Rumunska a Maďarska. Zbylé státy EU jej odmítly.

NEDĚLE 13.5.

Izrael se stal terčem mezinárodní kritiky za použití ostrých nábojů při zásahu vůči demonstrantům. Premiér Benjamin Netanjahu kroky izraelské armády ale brání s odůvodněním, že Izrael musí chránit své hranice. „Duší a krví vás vykoupíme, mučedníci,“ znělo ze smutečního průvodu, který se konal ve městě Chán Júnis na jihu enklávy.

V Gaze přišlo na pohřeb osmiměsíční Laily, jejíž tělíčko bylo zabaleno do palestinské vlajky, několik set lidí. Děvčátko zemřelo poté, co se nadýchalo slzného plynu. Tuto příčinu smrti ale s odkazem na zdravotnické zdroje odpoledne zpochybnila agentura AP. Uvedla, že dítě mohlo zemřít na následky nemoci, nikoliv v důsledku nadýchání slzného plynu. Podle nejmenovaného zdravotníka holčička totiž trpěla vrozenou chorobou. „Nechte ji u mě, je příliš brzo na to, aby odešla,“ vzlykala matka holčičky, s bezvládným tělíčkem přitisknutým k hrudi.

Vůdce Hamásu Jahjá Sinvár před několika dny prohlásil, že v souvislosti s nakbou budou protesty na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem „rozhodující“ a vedení Hamásu je „připraveno zemřít spolu s desítkami tisíc“ Palestinců.

Situace v oblasti se vyhrotila již v pondělí, kdy se protestů u hraničního plotu zúčastnilo na 50.000 Palestinců. Demonstrovali mimo jiné kvůli slavnostnímu otevření nového velvyslanectví USA v Jeruzalémě, které se ten den odehrálo. Při střetech s izraelskými vojáky u hraniční bariéry zahynulo přinejmenším 55 Palestinců a dalších více než 2700 jich utrpělo zranění.

Izrael považuje Jeruzalém za své hlavní město včetně jeho východního sektoru anektovaného po válce z roku 1967. Pro Palestince má být východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu, který má vzniknout na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy.

Čtěte také: OSN, Egypt či Turecko odsoudily Izrael za smrt desítek Palestinců. Bílý dům viní Hamás

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články