Česká republika se probouzí z kocoviny jménem Babiš

Politická aréna

Česká republika se probouzí z kocoviny jménem Babiš
Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zátorský

Politická aréna

Tomáš Zdechovský

Ten, kdo si naivně myslel, že s Andrejem Babišem přijde očekávaná záchrana proti podvodníkům a tunelářům, se hluboce mýlil. Nejnovější vývoj v jeho kauzách jednoznačně ukazuje fakt, že lépe už bylo.

Už před čtyřmi lety jsem říkal, že Andrej Babiš si musí vybrat z několika variant – buď bude politikem a musí prodat své firmy, nebo musí přestat brát dotace, nebo zůstane podnikatelem. To ale v České republice nikdo nechtěl slyšet, především Andrej Babiš ne. Audit Evropské komise ale má slova potvrdil. Nelze totiž slučovat dohromady politickou, mediální a ekonomickou moc. Pak již demokracie přestává být soutěží, ale vládou oligarchů, kteří si mohou dovolit cokoliv.

Ze dvou auditů Evropské komise DG EMPL a DG REGIO , které do České republiky přišly, jednoznačně vyplývá, že Andrej Babiš je ve střetu zájmu podle nařízení z léta 2018. Dále se tam ukazuje, že Česká republika může přijít o stovky milionů proplacených jeho holdingu Agrofert, který získal dotace v případech, které byly a jsou velmi sporné. Jako jsou různé dotace na „inovace“, které ve skutečnosti jsou za inovace pouze vydávány.

Teď to i vypadá, že je hotov audit DG AGRI, který se týká nejen firem a střetu zájmů premiéra, ale i ministra zemědělství za ČSSD Tomana. A že to bude asi velmi zajímavé čtení, protože míra utajování tohoto dokumentu je fakt vysoká. Investičních projektů, které získaly firmy pana premiéra, je totiž hodně. A přestože bude premiér tvrdit, že se o nic nejedná, pozastavení EU dotací pro jeho firmy může mít naprosto katastrofální důsledky.

Babiš a Agrofert jsou si vzájemnou přítěží

Mezitím Andrej Babiš a celý jeho holding přichází totiž o to nejcennější, co má. A to je dobré jméno. Ekonomicky ho zřejmě ty dvě miliardy vrácených na dotacích nezruinují. Ale fakt, že jeho společnosti zřejmě podvádí při udělování dotací je na citlivých evropských trzích velká komplikace. Andrej Babiš přestává být pro naši republiku motorem, ale kocovinou spojenou s obrovskou bolestí hlavy, která nás bude trápit ještě hodně dlouho ve spojení s neproplácením faktur a dluhy v mnoha oborech.

Například v sociální oblasti. Je skvělé přidat 900 Kč důchodců, ale o ty se nemá kdo starat, protože sociální systém pod vládou ANO a ČSSD prožívá nejhorší časy za posledních 30 let. Ochota lidí pracovat v sociálních službách klesá, a to nejen kvůli platům. Pocit nejistoty vede lidi k zamyšlení, zda mají v sociálních službách i nadále pracovat. A vypadá to, že řada se rozhoduje, že ne. Nevidí tam perspektivu. A kdo se bude tedy o důchodce starat?

Sečteno podtrženo. Z Andreje Babiše se vyklubal nepříliš schopný manažer, ale všeho schopný politik, který se neštítí lhát a podvádět. Řada lidí začala pochybovat o tom, že dokáže stát řídit jako firmu a zatočí s korupcí. Nezatočí. A díky jeho neschopnosti spojovat si souvislosti, svým trestním stíháním a dalším problémům, dostává Českou republiku mimo zájem investorů a demokratických politiků. A to věc, která poškodí zájmy České republiky na mnoho let dopředu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.