OBRAZEM: Unikátní objev. Vědci našli nejstarší nedotčený vrak antické lodi

Unikátní objev

OBRAZEM: Unikátní objev. Vědci našli nejstarší nedotčený vrak antické lodiNOVÉ
Vrak řecké lodi se nacházel ve dvoukilometrové hloubce Foto:

FOTO: Black Sea Map

4
Svět
Sdílet:

Mezinárodní tým archeologů objevil na dně Černého moře dosud nejstarší nedotčený vrak antické řecké lodi. Plavidlo se potopilo kolem roku 400 před naším letopočtem a podle vědců je mimořádně dobře zachovalé, a to včetně stěžně a kormidla. Celkem odborníci při průzkumu černomořského dna našli na 60 vraků a nejvýznamnější objevy představili v dokumentu, který se v uplynulém týdnu poprvé promítl v londýnském Britském muzeu.

Projekt podmořských archeologů pročesává dno Černého moře, které je díky svému složení mimořádně příznivé pro uchování starověkých památek. V hloubce 150 metrů a vyšší tu totiž mořská voda obsahuje jen nepatrné množství světla a kyslíku, což znemožňuje život organismům, které by jinak zbytky vraků rozložily.

Vrak lodi starý 2400 let se našel v hloubce dvou kilometrů asi 80 kilometrů od bulharského pobřeží. Na záběrech vědců je vidět celý trup asi 23 metrů dlouhé obchodní lodi, a to včetně lavic pro veslaře.

 

„Nevěřil bych tomu, že je možné najít loď z antického světa, takřka nedotčenou, která leží pod dvěma kilometry vody. Změní to naše porozumění dějinám mořeplavectví a antickému umění stavby lodí,“ citoval deník The Daily Mail vedoucího projektu Jona Adamse. Už nyní archeologové došli k závěru, že tento typ lodi dosud znali jen z některých vyobrazení. Tím nejznámějším je zřejmě váza znázorňující scénu z Homérovy Odyssey, kterou uchovává právě Britské muzeum.

Stáří lodi odborníci určili pomocí radiokarbonové metody, vrak však budou prozkoumávat výhradně pomocí dálkově ovládaných ponorek. Vyzvedávat vrak nad hladinu podle nich nemá smysl.

Čtěte také: V Pompejích byla objevena bohatě malovaná „kouzelná zahrada“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články