„Babiš nad zákonem? To je cesta do pekel.“ Vondráčkova obhajoba šéfa ANO narazila

„Babiš nad zákonem? To je cesta do pekel.“ Vondráčkova obhajoba šéfa ANO narazilaAKTUALIZOVÁNO
Domov

Rovnost před zákonem

Michaela Cápová

Opoziční politici jsou zděšeni z výroku předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Podle nich svými slovy profesí advokát popřel principy právního státu. Vondráček v Otázkách Václava Moravce totiž prohlásil, že v případě rozhodování o vydání Andreje Babiše policii by se mělo zvážit, že se jedná o člověka, který bude premiérem. „Pokud dospějeme do stádia, že jsme si všichni rovni, ale někteří jsou si rovnější, je to cesta do pekel,“ varuje třeba Petr Gazdík, předseda Starostů a nezávislých.

„Předně: základem je, že občané jsou si před zákonem rovni. Nezáleží na tom, kdo má nebo nemá být premiér. Imunita historicky pouze zajišťuje, aby moc výkonná nemohla bránit členu parlamentu ve výkonu mandátu. Nic víc. Myslím, že toto opravdu není ten případ. Pokud dospějeme do stádia, že jsme si všichni rovni, ale někteří jsou si rovnější, je to cesta do pekel,“ uvedl pro Echo24 předseda STAN Petr Gazdík a dodal, že hnutí ANO mělo ještě před minulými volbami v programu zrušení imunity. „Jen se to tehdy netýkalo jejich předsedy,“ upozornil Gazdík.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,„Souhlasím“ s ním,“ reagoval na Vondráčkova slova také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, podle kterého není ve státním zájmu, aby byl trestně stíhaný člověk premiérem. „Ne, že když je někdo premiér, je ve státním zajmu, aby nebyl stíhán. Právě z těchto důvodů má být vydán, na rozdíl od řadových poslanců, aby se rozptýlilo podezření u tak významné figury. Jsem zvědav, až jejich případ bude odložen, nebo rozhodnut v jejich prospěch, zda to bude ‚účelovka‘, ‚spiknutí‘, ‚kampaň‘ a skandál,“ dodal.

Naprosto nepřijatelný je výrok i pro Jiřího Pospíšila, nově zvoleného předsedu TOP 09. „Jsem z toho v šoku. Poslanci nejsou soudci. Nerozhodují o vině nebo nevině. Měli by jenom posoudit, jestli trestní stíhání je politicky motivované. Andrej Babiš by měl být vydán a to, že je potenciálním premiérem, by vůbec nemělo hrát roli při rozhodnutí o vydání,“ uvedl pro Echo24.

Podle Alexandry Udženije, místopředsedkyně ODS, jsou slova Vondráčka obrovskou hrozbou a popírají fungování právního státu. „V posledních dnech vidíme, že se jedná o demagogii, kterou členové hnutí ANO vedou tak, aby pánové Babiš a Faltýnek nebyli vydáni. Posoudit případnou vinu musí nezávislé soudy, ale určitě ne na základě „vyššího postavení“. Bohužel tzv. Čapí koalice, kterou spolu s hnutím ANO tvoří SPD a komunisté a která mimo jiné ovládla mandátový výbor, má teď ve svých rukách posouzení celé kauzy,“ řekla pro Echo24.

Sám Vondráček ale takové interpretace svého výroku odmítá. „Tak to by mě ani ve snu nenapadlo, že by to někdo mohl takto krkolomně interpretovat,“ napsal pro Echo24. „Někteří lidé už asi opravdu mají osobní problém a nedokáží o teto záležitosti racionálně uvažovat a diskutovat. Ústava a zákony platí pro každého stejně,“ dodal.

Vondráček se výroku ohledně Andreje Babiše dopustil v kontextu žádosti o vydání poslance ODS a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody. „To bude zas úplně trošku jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu,“ řekl Vondráček.

Senátorka Eliška Wagnerová (za Stranu zelených), která byla spolu s Vondráčkem hostem nedělních Otázek Václava Moravce, nechtěla věc příliš komentovat. Sama během živého přenosu pořadu ani jeho výrok nezaznamenala. „Nechtěla bych to nijak zveličovat. Jistě to nemyslel tak. Nemyslím si, že tím chtěl říct, že by na premiéra aplikoval úplně jiná pravidla uvažování o vydávání než v jiných situacích. Spíš mu to tak ulétlo, to se tak někdy člověku stane,“ dodala pro Echo24.

Vondráčkův výrok vzbudil odezvu mezi politiky i na sociálních sítích. Na Twitteru ho komentovala třeba nově zvolená místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podobně reagoval na Vondráčkova slova také kandidát na prezidenta Mirek Topolánek nebo bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Imunitu jsem přehodnotil. S SPD a KSČM máme hlasovací blok, přiznal Vondráček