Hrad zůstává zavřený, obává se návalů lidí. „Otevřeme, až skončí nouzový stav,“ vzkazuje Ovčáček
ZEMANOVO SÍDLO ZAVŘENÉ
Pražský hrad, který se zavřel se začátkem celostátní karantény uvalené na ČR v říjnu, dál zůstává zavřený. A to i přesto, že vláda od čtvrtka zmírnila dřívější zákazy a například muzea v celé zemi se mohou otevřít. Na Hrad tak nemohou vstoupit nejenom turisté, ale dokonce ani místní, kteří jej využívají jako průchozí cestu například z Dejvic na Malou Stranu či Hradčany. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář rozhodnutí zdůvodnil obavou z přeplněných nádvoří a front. Podle tiskového mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka dojde k otevření areálu prezidentského sídla v případě, že bude zrušen nouzový stav, nebo se sníží rizikové skóre PES na stupeň 1.
Mluvčí Jiří Ovčáček uzavření Hradu zdůvodňuje tím, že na prvním místě zůstává zajištění zdraví a bezpečnost návštěvníků a že pro areál Pražského hradu nelze automaticky aplikovat opatření pro muzea a galerie, ani opatření pro hrady, zámky a památky.
Podobně mluví i vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. „Je nutné vycházet z celkové povahy a smyslu opatření, jejichž aplikací bychom neměli vytvářet situace jdoucí proti smyslu zdravotní prevence. Například přeplněná nádvoří a fronty za přísné regulace vstupu do návštěvnických objektů,“ řekl Mynář.
Kdy přesně se Hrad otevře, není jasné
Prezidentská kancelář uvedla, že termín platnosti opatření řeší. Věc podle tiskového mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka projednává s právníky. „Máme specifické podmínky, celý areál včetně nádvoří je památka v kategorii hrad a zároveň vybrané objekty v kategorii muzea/galerie, nemůžeme nařízení ignorovat, zároveň některé metody regulace vstupu osob nejsou plošně proveditelné, snažíme se aspoň částečně ad hoc u jednotlivých objektů (Jízdárna, Katedrála),“ sdělil mluvčí deníku Echo24.
Podle Ovčáčka je jisté, že se Hrad otevře tehdy, pokud bude zrušen nouzový stav, nebo klesne rizikové skóre PES na stupeň 1. „Opatření jsou navázána na nouzový stav, bude-li zrušen, otevřeme (pokud vláda nevydá jiná doporučení),“ uvedl Ovčáček jednu z možností a druhým dechem dodává, že by ke kompletnímu otevření areálu Hradu došlo právě i tehdy, pokud by skóre bylo na nejnižší škále systému PES. V tomto případě tak není jasné, kdy přesně by k otevření mohlo dojít, záležet bude na vývoji epidemie.
„Situaci i s právníky vyhodnocujeme a pokud bude trend setrvale příznivý, není vyloučeno, že otevřeme i dříve,“ ujišťuje Ovčáček.
Zavřený Pražský hrad nepředstavuje komplikace jen pro turisty, ale také pro obyvatele Prahy, kteří průchod Hradem využívali například k cestám do zaměstnání. Areál totiž představuje pěší zkratku mezi Prahou 6 a Prahou 1.
Ovčáček návštěvníky posílá do Národního muzea
Hrad návštěvníkům slibuje, že je pustí alespoň na výstavu o Komenském, která začne 20. prosince v Jízdárně. Pro ni budou podle Hradu platit hygienická opatření pro muzea a galerie. „Naší snahou je alespoň v rámci možností nabídnout zajímavý program,“ poznamenal kancléř. Pro veřejnost se také 24. prosince otevře svatovítská katedrála, ve které se uskuteční půlnoční mše, a to za podmínek stanovených vládou, uvedl Vratislav Mynář.
Ovčáček zároveň připomněl, že lidé mohou od čtvrtka navštívit výstavu Lvem mě nazývají v Národním muzeu. „Výstava pojednává o nejstarším českém symbolu a jeho cestě českými dějinami od poloviny 13. století do současnosti. Pro tuto výstavu zapůjčila Kancelář prezidenta republiky velmi vzácné exponáty,“ sdělil mluvčí Ovčáček.
Areál Pražského hradu je uzavřen od 9. října v souvislosti s epidemickými opatřeními vlády. Zavřen byl i na jaře. Lidé do jeho areálu nemohli vstoupit více než dva měsíce od poloviny března do druhé poloviny května. Prezident Miloš Zeman v té době pobýval na zámku v Lánech. Zpět do své hradní kanceláře se vrátil koncem května. Nyní prezident z Hradu úřaduje zhruba dva dny v týdnu.