Poslanci odvolali Lipovskou z rady ČT, Volný vyrval mikrofon z pultu, zasahovala policie
ROZRUCH KVŮLI LIPOVSKÉ
Poslední řádná schůze sněmovny před parlamentními volbami vyvrcholila ostudou. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce jednacího dne nezařazeného poslance a lídra uskupení Volný blok Lubomíra Volného. V debatě o návrhu na odvolání radní Hany Lipovské z Rady České televize Volný odmítl opustit řečniště. Vondráček posléze přerušil jednání Sněmovny, sněmovní kancelář přerušila obrazový přenos ze sálu a Volného vyvedla sněmovní ochranka. Sněmovna ji v následném hlasování z Rady odvolala. Není to poprvé, co Volný odmítl opustit řečniště nebo co ho předseda Sněmovny vykázal.
Volný se snažil vystoupením zabránit hlasování o odvolání Lipovské, kterou následně Sněmovna odvolala z Rady ČT. A to poměrem 64 hlasů z 80 přítomných. Důvodem je údajné porušení zákona o České televizi a ztráta nezávislosti, o níž tento zákon hovoří. Lipovská kandiduje v říjnových sněmovních volbách za uskupení Volný blok. K celé situaci se pro Echo24 vyjádřil poslanec ODS Pavel Žáček, který zabrání předsednického pultíku Volným přirovnal k situacím v afrických zemích. „Degraduje naší Poslaneckou sněmovnu na úroveň, která nepatří do parlamentní demokracie našeho typu, naší historie a našich tradic,“ uvedl Žáček.
Sněmovna v úvodu rozpravy omezila možnost poslanců vystoupit na dvakrát deset minut. Když Volný vyčerpal tuto svoji lhůtu k řádným vystoupením, začal hovořit prostřednictvím faktických poznámek. Navrhoval například přerušit projednávání do přítomnosti premiéra, a když to Sněmovna neschválila, napadl hlasování s tím, že se mu porouchalo hlasovací zařízení. Na slova předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), že podle jeho informací si Volný cosi zasunul do hlasovacího zařízení, Volný odvětil, že mu ho zřejmě ucpali Piráti. Odmítl hlasovat z jiného místa a odůvodnil to tím, že by se tam nakazil covidem a že nebude hlasovat, dokud mu Sněmovna neopraví „milovanou zástrčku“. „Rozumím vašemu citovému vztahu k té zástrčce,“ reagoval Vondráček a nařídil desetiminutovou přestávku.
Největší ostudu parlamentu nácka Volného vynášejí policisté😩😩😩 pic.twitter.com/C8ckLFG7NV
— Pavel Žáček (@PavelZacek_69) September 17, 2021
Volný v dalším vystoupení už v podrobné rozpravě pohrozil obstrukcí a tím, že si sedne za řečnický pult, jak už to před časem jednou udělal. Začal vyzývat své bývalé stranické kolegy z hnutí SPD, za které byl zvolen poslancem, aby se k obstrukci přidali. „Kluci, holky, espéďáci, vy máte srdce,“ vyzýval je. Obracel se i na předsedu SPD Tomia Okamuru. „Vždyť ty jsi poctivý kluk, ty nejsi žádná krysa,“ hlásal od mikrofonu.
Práce výtržníka, který znesvětil tradiční místo české demokracie, kde byla vyhlášena československá republika a československá ústava. Násilím a totalitním metodám nelze ustoupit ani o milimetr. pic.twitter.com/Pc6hz6hhOZ
— Jakub Michálek ⚫⬛ (@JakubMichalek19) September 17, 2021
Když mu uplynula i tato doba, odmítl uvolnit místo předsedovi poslaneckého klubu PIrátů Jakubu Michálkovi. Vondráček pak požádal poslance o deset až 15 minut času, než si s Volným poradí policie.
Pro odvolání Lipovské hlasovalo 64 poslanců
Pro odvolání Lipovské hlasovalo 64 z 80 přítomných poslanců. Pro odvolání byli poslanci z klubů ANO, ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Proti byli poslanci SPD, komunisté a dva nezařazení poslanci.
Zákon o České televizi stanoví mimo jiné, že člen rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů. Podle navrhovatelky tohoto bodu, poslankyně z klubu TOP 09 Olgy Sommerové (LES), porušila Lipovská zákon tím, že působí ve prospěch politického hnutí.