Tajemství smutných psí očí. Vyvinuly se domestikací, jako páka na lidi, tvrdí studie
Zjištění vědců
Smutné „psí oči“ jsou důsledkem soužití s lidmi. Psi si svaly v oblasti očí vyvinuli proto, aby se jim jednodušeji komunikovalo s lidmi, ti jim často díky tomu vyšli vstříc. Vlci podobné svalstvo nemají. Výsledky výzkumu, který porovnával anatomii a chování domácích mazlíčků a divokých psovitých šelem, byly zveřejněny ve vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Onen smutný pohled psů právě souvisí s pohybem očního svalstva, kterým vlci nedisponují. Psi ho naopak za dobu, co stojí po boku lidí, naučili dokonale používat. Tím, jak se mazlíčkům zvětší oči, mají lidé následně pocit, že se dívají na smutnou dětskou tvář, a vyvolává to u nich řetězec emocí.
Hlavní tvář studie Juliane Kaminskiová je přesvědčená, že se sval vyvinul až poté, co byli psi domestikováni. Hypotézu si ověřili při sledování chování psů a vlků za přítomnosti člověka v okolí. Zatímco se vlci „tvářili“ stejně, psi už po dvou minutách začali „zvětšovat oči“ a tvářit se smutně.
„Výzkum směřuje k tomu, že výrazy psů jsou nejspíše důsledkem nevědomé lidské preference. Ta ovlivňovala výběr psů v rámci domestikace – když se psi takhle zatváří, člověka dohání touha se na ně koukat, a psům to dávalo výhodu nad ostatními. Psí oči se proto také dědily napříč generacemi,“ napsali autoři práce.
To, že psi pohybují očima častěji, pokud je na ně upřený lidský zrak, prokázala Kaminská už ve svém předchozím průzkumu. „Ze strany člověka může při pohledu na smutného psa přijít starostlivá odezva, vzniká tím také iluze komunikace na stejné úrovni jako mezi lidmi,“ dodala výzkumnice. „Psí oči“ se potvrdilo u všech psů vyjma sibiřského huskyho, a to nejspíše proto, že je ze všech plemen nejarchaičtější a má velmi blízko k divokým plemenům.