Týrání importované z Afriky do EU má ochránit před znásilněním. V Británii se rozmáhá žehlení prsou

Násilí na dívkách

Týrání importované z Afriky do EU má ochránit před znásilněním. V Británii se rozmáhá žehlení prsouNové
Panorama

nin Echo24

Stále více dívek ve Velké Británii je nuceno podstoupit takzvané žehlení prsou, nebezpečnou praktiku, která je má ochránit před nevyžádanou pozorností od mužů. Pachateli jsou nejčastěji matky dívek, lékaři přitom varují před celoživotními následky. S informací přišel server Guardian.

Žehlení prsů je nejen bolestivé, ale v mnoha případech i zdraví nebezpečné. Provádí se převážně mezi některými kmeny v Kamerunu, ale objevují se případy i v dalších afrických zemích a v komunitách afrixckých přistěhovalců v Evropě. Obětmi jsou dívky, u nichž se začnou projevovat první známky puberty, výjimkou tak nejsou ani děvčata mladší deseti let.

Pachatelky žehlení prsou považují za tradiční způsob, jak dívky ochránit před pozorností mužů, sexuálním obtěžováním nebo znásilněním. Lékaři a odborníci ovšem praktiku definují jako týrání dětí, které může vést k fyzické i psychické újmě, infekcím, pozdější nemožnosti kojit, deformacím nebo rakovině prsu.

Žehlení ňader nejčastěji praktikují matky, tety nebo babičky, které dívce pokládají na prsa horké kameny nebo další předměty, kterými hrudník masírují. Výsledkem má být zastavení nebo zpomalení růstu prsní tkáně, přičemž se procedura opakuje jednou za týden nebo za čtrnáct dnů.

Britská policie zatím nezaznamenala žádná oznámení, přesto ale existuje podezření, že k žehlení prsou dochází. „Postih je v těchto případech velmi důležitý. Lidé musí pochopit, že tyto praktiky nejsou nic jiného než týrání dětí,“ uvedl inspektor Allen Davis z tamější městské policie.

Oficiální čísla neexistují, ale podle Margaret Nyuydzewira, která řídí místní organizaci Cawogido, jež sdružuje ženy z afrických zemí, se tato praktika týká kolem tisíce žen a dívek ve Velké Británii. Nyuydzewira toto týrání v dětství také podstoupila. Dle ní Británie nevěnuje problému dostatečnou pozornost a zdráhá se odsoudit viníky ze strachu z nařčení z nepochopení „kulturní záležitosti“. „Tato kulturní záležitost ale ubližuje dětem (…). Pokud se dívkám ubližuje, ať už na veřejnosti nebo v soukromí, viníci by měli přijmout zodpovědnost,“ dodává Nyuydzewira.

Čtěte více: V Norsku zmizela žena multimilionáře, předpokládaní únosci požadují vysoké výkupné

Žena v USA měla porodit ve vegetativním stavu. Případ vyšetřuje policie