Covid je čistá politika. Není čas na alibismus odborníků
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ČESKÉ REAKCE NA ZATYKAČ ICC
V případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie, nejde o politické rozhodnutí. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake to napsal ČTK v ...
Letošní 17. listopad byl o hodně jiný než ty předchozí. Méně sváteční. Méně vzpomínkový. Hektický a provozní. Méně spojující. Víc rozdělující společnost než kdy předtím. Místo abychom v klidu přemýšleli, co pro nás po těch dvaatřiceti letech od roku 1989 znamená svoboda, odpovědnost za vlastní osud a prosperita, kterou nám pád totality přinesl, sledujeme vypjatý souboj o svobodu současnou, která je zásahy státu a politiky do životů lidí v ohrožení víc než kdykoliv předtím.
Krátce poté, co Andrej Babiš s ochrankou pod rouškou tmy, aby na něj nečekali demonstranti s vajíčky (jeho vlastní slova), položil květiny na Národní třídě, zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví údaje o počtu infikovaných čínským koronavirem. V úterý jich laboratoře odhalily 22 479. Je to nejvyšší počet od začátku pandemie v březnu 2020.
Politici kladoucí květy a pózující kamerám na Národní třídě bohužel pod tíhou tohoto čísla neudrželi nervy a chladnou hlavu a pouštěli se pro média do hodně silných výroků. Neukrotily se ani špičky nastupující vládní koalice. Speciálně Petr Fiala a Vít Rakušan se pouštěli do odcházejícího kabinetu Andreje Babiše za to, že odmítá rozhodovat.
V reakci na to se Andrej Babiš vyřítil před kamery a oznámil, že dnes jeho vláda schválí takzvaný bavorský model, který dovoluje provozování společenského života, návštěvu restaurací a služeb jen pro ty, kdo jsou očkováni nebo prodělali covid nejvýš před 180 dny. Žádné testy už platit nebudou. Jedinou výjimkou, kdo se bude moci PCR testem prokázat, jsou děti a mladí do 18 let. Ti, kdo se očkovat podle lékařského potvrzení nemohou. A ti, kdo si dosud nechali píchnout jednu dávku dvojdávkových vakcín.
Babišovu ohlášku vzápětí rozvedl na speciálně svolané tiskovce ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Muž s emocemi uhlazeného tajemníka byl tentokrát poněkud vytočen a prohlásil, že už má plné zuby ostřelování opozice. K rychlému ohlášení restrikcí ho vedla právě slova, která vypouštěly špičky příští vlády dopoledne do kamer.
Vláda restrikce ohlásila, přestože nový kabinet Petra Fialy chce nadále uznávat PCR testy. Dodrží-li svá slova, poslední babišovská restrikce tady bude platit zhruba do Mikuláše. Přibližně v té chvíli by od Babišovy vlády měl moc převzít nový Fialův kabinet.
Petr Fiala po návštěvě prezidenta Miloše Zemana v nemocnici ohlásil, že ho jmenuje premiérem 26. listopadu. Pak do dalších deseti dnů by měl najmenovat i celou vládu, jejíž jména včera Fiala představil. Většina byla už předtím veřejně známá.
Jak správně předseda ODS říká, na dlouhé předávání moci tady není čas. Je třeba nějak řešit covid. Fialova vláda by měla co nejrychleji představit svůj plán. Ideálně ještě předtím, než převezme moc, aby všichni viděli, s čím mají počítat.
Nová koalice zatím působí v covidové pandemii mírně řečeno velmi rozpačitě. Není moc jasné, co chce. Obecné proklamace o zvýšení proočkovanosti a lepším trasování teď aktuálně nic neřeší.
Bude se muset rozhodnout, co bude dělat v nejbližších dnech a týdnech. Jestli zde nechá vnitřní covid pasy, podmiňující vstup do restaurací, služeb a na kulturní akce jen pro očkované a ty, kdo nemoc prodělali. Případně k nim přidá ty ohlášené PCR testy.
Nebo jestli zruší tento zásah do svobody, který aktuální epidemii v ničem nemírní, protože očkovaní také přenáší nákazu, avšak nemusí se testovat. Jestli konečně uzná protilátky těch, kdo se s nemocí potkali, ale nikdy neměli pozitivní test. Právě to uznání obě koalice, které tvoří novou vládu, slibovaly už před volbami. Od úterý platí protilátky jako ekvivalent očkování nebo prodělané nemoci ve Švýcarsku. Test se musí opakovat každých 90 dní. Tady je velmi snadné neobjevovat Ameriku a převzít švýcarský model. Je to vyspělá země s jednou z nejlepších farmacií, biochemií a medicín na světě.
Nová vláda by měla před lidmi vysvětlit a obhájit, proč se nerozhodne nechat ochranu na osobní zodpovědnosti každého. Jako to udělala Velká Británie, která už fakticky vůbec nesleduje počet nakažených, ale pouze stav v nemocnicích – a zrušila všechny restrikce. I na ostrovech se nemocnice plní. Zdravotnický establishment tlačí na vládu, aby nějaké restrikce zavedla. Kabinet Borise Johnsona tlaku odolává. Británie nemá žádné covid pasy ani roušky. Vychází z předpokladu, že jsou všem dostupné vakcíny a každý se může chránit. Je to věc osobního odpovědnosti. Ten, kdo to neudělá, bere riziko, že pro něj v nemocnici nemusí být místo. Každý svého osudu strůjcem.
To rozhodnutí, jak s covidem naložit, je čistá politika. Politici si mohou nechat od odborníků vyložit data. Rozhodnout ale musí oni. Jen oni, a žádní experti z Bisop, Meses a Anticovid týmů za to nenesou odpovědnost. Je to rozhodování mezi svobodou, jistotou, rizikem.
Není to jednoduché rozhodování. Atmosféra ve společnosti je právě kvůli covidovým restrikcím už hodně vyhrocená a velmi nepříjemná. Každé rozhodnutí bude mít spoustu kritiků. Je to politický a hodnotový střet o svobodu a odpovědnost. Výsostné politikum, kde odborníkům nepatří víc než čistě poradní hlas. Všechno ostatní je od politiků čistý alibismus.
SLOVENSKÁ VLÁDA VS. COVID
SPOR VĚDKYNĚ S ČT