Třetí pohlaví v New Yorku. Ke změně genderu už nebude nutný posudek lékaře

Třetí pohlaví

Třetí pohlaví v New Yorku. Ke změně genderu už nebude nutný posudek lékařeNOVÉ
Svět

mm Echo24

Newyorčané nově získají možnost uvádět ve svých rodných listech třetí pohlaví. Podle čerstvě schválené legislativy tak budou moci lidé, kteří se necítí být mužem, ani ženou, uvádět možnost “X“. Zákon bude také umožňovat požádat o změnu genderové identity bez posudku lékaře, informuje server National Review.

Podle předsedy městské rady města New York Coryho Johnsona, který návrh nového zákona představil, je to jasný signál světu, že newyorská vláda pracuje pro všechny bez výjimky. „Dnešek je pro New York historickým dnem v jeho roli celosvětového šampiona v rovnosti a inkluzi,“ uvedl ve svém prohlášení Johnson. Děkuje pak především LGBTQ komunitě za práci na problematice genderu.

Podle dosavadního zákona museli tamější transsexuálové předložit platný lékařský doklad, který jejich non-genderový status potvrzoval. Podle nové právní úpravy, která začne platit od ledna příštího roku, však bude ke změně pohlaví v osobních dokladech stačit pouze vlastní čestné prohlášení.

Právě nedostatečného dohledu nad nekontrolovanými změnami genderu se obává radní za obvod Queens Robert Holden. Ten hlasoval proti návrhu a to kvůli „obavám o veřejnou bezpečnost“. „Pokud někdo, aniž by navštívil lékaře, říká, že má jiné pohlaví, či své pohlaví označuje jako “X“, může to vést k různému zneužívání a všem druhům problémů,“ řekl Holden. „Jak označení “X“ popisuje člověka? Neměly by existovat nějaké standardy a požadavky?“ tázal se také radní.

Uvést třetí pohlaví na rodných listech umožňuje v současnosti legislativa také v Kalifornii, Oregonu, Washingtonu a New Jersey.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.