Cenzura sociálních sítí? Přes moji mrtvolu. Doufám, že je to úlet, říká Klaus ml.

ECHO TV

EchoTv
Echo24
Sdílet:

Nejstrašnější na současné Evropě je, že se snaží umlčovat kritické hlasy nebo hlasy, které si myslí trošičku něco jiného, řekl poslanec za ODS Václav Klaus mladší v rozhovoru pro Echo TV. Tvrzení první místopředsedkyně ODS Alexandry Udženije, že by se měl internet cenzurovat podle německého vzoru, je podle něj úlet. „Pije mi to krev, když někdo začíná říkat, že by se to mělo u nás taky zavést a kontrolovat,“ dodává.

Co řekl Václav Klaus ml.?

Měla by být ODS strana, která se připojí ke kampani na cenzuru na sociálních sítí – Facebooku a vůbec virtuálního prostoru? Mě zarazilo, když jsem to slyšela zevnitř ODS.

Abych se tak nějak vyjádřil přesně – přes moji mrtvolu. To mi přijde jako jedna z nejstrašnějších věcí na současné Evropě, že se začínají umlčovat kritické hlasy nebo hlasy, které si myslí trošičku něco jiného. Často to opatření vede právě přes to, že třeba vydavatelé jsou v Německu pod strašnými pokutami, musejí si to sami potom autocenzurovat a dohlížet. A to je věc, které by se měli všichni slušní lidé bránit. Pije mi to krev, když někdo začíná říkat, že by se to mělo u nás taky zavést a kontrolovat.

Oslovil jste vaši kolegyni Udženiji, proč s tím přišla? ODS byla vždycky strana, které hájí svobodu, a toto je útok na svobodu ve virtuálním prostoru.

Víte, já jsem nikdy moc nekritizoval členy strany, který jsem sám členem, takže to vynechám i dneska. Jinak jak jsem vám říkal, mám Facebook tím zaplněný poslední dva dny. Docela silnými, nenávistnými útoky lidí, kteří říkají „to snad nemyslíte vážně, když i Zaorálek hájí svobodu internetu proti vám“. Tak já nevím, jestli to tak bylo přesně myšleno, jak to tam zaznělo někde v té televizi, ale reakce lidí je skutečně dost silná. Zvlášť v té mojí virtuální bublině, která ale není malá.

Je v ODS nějaký silnější názorový produkt, který by toto zastával, nebo je to jen jednorázový úlet, který prostě to vede úplně někam jinam?

No doufám, že to je úlet.

Neslyšel jste to od Udženije?

Tak určitě to není žádné usnesení vedení strany jako celku, čili doufám, že to je úlet.

Co také řekl Václav Klaus ml.?

Klaus ml. v rozhovoru pro Echo TV mluví i o tom, proč ODS navzdory úvahám první místopředsedkyně Alexandry Udženije nepůjde do vlády s Andrejem Babišem a v jakých případech by přistoupil na referendum o Evropské unii.

Pokud nás přehlasují u kvót na migraci, je na místě referendum o EU

Václav Klaus mladší tvrdí, že pokud projde proti vůli České republiky reforma azylové politiky Dublin IV, která počítá s permanentním přerozdělováním azylantů v krizových situacích, bylo by na čase uvažovat o referendu o členství v Evropské unii. „To si myslím, že je opravdu ta situace, kdy nám ubírají jakákoliv práva rozhodovat o svém osudu, a to je ta situace, která by se mi tak nelíbila, že by bylo na místě se na něco takového zeptat i voličů,“ říká Klaus.

Celý rozhovor Václava Klause ml. pro Echo TV můžete zhlédnout zde:

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články