Bradáčová komentuje Zemanovu rezignaci: „Tlaku se nemá ustupovat“

REZIGNACE NEJVYŠŠÍHO ŽALOBCE

Bradáčová komentuje Zemanovu rezignaci: „Tlaku se nemá ustupovat“
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Foto: Jan Zatorsky
Domov

Echo24

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové výrazně zasloužil o emancipovanou a profesionální veřejnou žalobu v České republice. Rezignaci, kterou dnes oznámil, bere na vědomí, dodala však, že tlaku se nemá ustupovat. Zeman dnes oznámil, že se vzdal funkce, jeho mandát zanikne ke 30. červnu. Rezignaci zdůvodnil tlakem, který pociťoval ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO).

„Rezignaci pana nejvyššího státního zástupce beru na vědomí, avšak považuji za nutné dodat, že tlaku se nemá ustupovat. Děkuji panu nejvyššímu státnímu zástupci, že se výrazně zasloužil o emancipovanou a profesionální veřejnou žalobu v této zemi,“ uvedla Bradáčová.

Zeman na tiskové konferenci uvedl, že v poslední době pociťuje tlak ministryně Benešové, odrážení tlaku a řešení půtek mu podle jeho slov bralo čas a sílu na práci. Tlaky od Benešové označil jako hlavní důvod své rezignace. Odchod prý zvažoval už dřív, ve funkci ale zůstával také kvůli vyšetřování kauzy Vrbětice, tedy výbuchu muničních skladů s možným podílem ruských tajných služeb.

Ministryně Deníku N sdělila, že státním zastupitelstvím nezasahuje do práce. Zemanovo zdůvodnění je podle ní laciné. „Pan nejvyšší státní zástupce to velmi zjednodušuje a vinu přesouvá na mne,“ uvedla také Benešová. České televizi Benešová řekla, že pokud Zeman vznese tak vážné tvrzení, měl by to konkretizovat.