Malá s Krčálem nejsou jediní. Podivné diplomky měli i Gross, Benda či Chovanec

Diplomové práce

Malá s Krčálem nejsou jediní. Podivné diplomky měli i Gross, Benda či ChovanecNOVÉ
Domov

mm

Problémy s opisováním v závěrečných vysokoškolských pracích nejsou pouze záležitostí bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé a současného ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála. Kritice v minulosti čelili i další politici, mezi nimi například Stanislav Gross (ČSSD), Marek Benda (ODS) či bývalý ministr dopravy Vít Bárta (VV). Většina z nich zpochybnila, že by se dopustili vědomých podvodů. 

Stanislav Gross, předseda vlády (2004-05), ministr vnitra (2000-04) a poslanec v letech 1993 až 1999 vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni získal titul JUDr. Poté, co už jako významný politik v roce 1999 promoval na pražské právnické fakultě, vzbudila pozornost jeho diplomová práce, v níž na pouhých 33 stránkách podle týdeníku Respekt opsal několik zpráv České národní banky. Práci však v archivu školy zničila povodeň v roce 2002. Pochybnosti se objevily i o jeho rigorózní práci z plzeňských práv. Gross ale v roce 2015 zemřel.

Marek Benda, poslanec, mj. předseda poslaneckého klubu ODS (2012-13), v letech 2003-08 dálkově vystudoval Fakultu právnickou Západočeské univerzity v Plzni. V říjnu 2009 uvedla Česká televize, že tituly Mgr. a JUDr. získal za stejnou práci. ČT také informovala, že Bendova rigorózní práce je téměř o 50 stran kratší, než předepisují pravidla. Požadovaného počtu alespoň sta stran dosáhl díky zvětšení velikosti písmen a odlišnému řádkování. Benda poté uvedl, že diplom nepřevzal a titul neužívá.

Ze skript svého učitele Jiřího Strause měl údajně opisovat bývalý poslanec a ministr dopravy (2010-11) za Věci veřejné Vít Bárta. V květnu 2012 napsal časopis Reflex, že bratři Vít a Matěj Bártovi opisovali v rigorózních pracích, za které dostali na bratislavské Akademii policejního sboru tituly JUDr. Bratři uvedli, že se Strausem vědecky spolupracovali. Slovenské ministerstvo vnitra později uvedlo, že pochybení školy nezjistilo.

„Předvolební skandálek“ 

Marcel Chládek, bývalý senátor a ministr školství (2014-15) získal v roce 2006 v rigorózním řízení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy titul PhDr. v oboru andragogika. V květnu 2014 Lidové noviny napsaly, že Chládkova rigorózní práce má rozsah pouhých 58 normostran. Podle listu prý ani neodpovídá akademickým nárokům. Chládek kritiku odmítl. Děkanka fakulty Mirjam Friedová v reakci na článek uvedla, že Chládkova práce odpovídala tehdejším požadavkům.

Také regulérnost studia Milana Chovance, poslance a bývalého ministra vnitra, byla v médiích zpochybňována. V roce 2009 vystudoval Chovanec bakalářský obor na Fakultě právnické Západočeské univerzity, podle zjištění během několika měsíců. Výtkám o době studia se bránil absolutoriem kurzu celoživotního vzdělávání, takže nastupoval přímo do třetího ročníku, titul Bc. také nepoužívá. V říjnu 2016, krátce před volbami, upozornila Česká pirátská strana na nesrovnalosti kolem jeho bakalářské práce. Podle Pirátů je práce částečně opsaná, dvě stránky se totiž téměř shodují s vypracovanou maturitní otázkou studenta přeloučského gymnázia. Chovanec obvinění odmítl a nazval je „předvolebním skandálkem“.

Po Malé čelí kritice i Krčál

Minulý týden rezignovala kvůli problémům s plagiátorstvím ministryně spravedlnosti Taťána Malá. Výzvám k odstoupení z funkce čelila poté, co se objevila podezření z opisování u jejích diplomových prací na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kde vystudovala práva, a také na Mendelově univerzitě v Brně, kde psala práci o chovu králíků. Malá odmítla, že by úmyslně opisovala. Připustila, že mohla chybovat při používání citací.

Zatím posledním politikem, který má se svou závěrečnou prací problém, je ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD. Bakalářskou práci na téma Mládež a volný čas Krčál obhajoval v roce 2007. Program na odhalování plagiátů však v ní nalezl podobnosti ve 14 procentech textu. V největší míře se podle serveru Seznam, který na problém upozornil, Krčálův text shoduje s textem bakalářské práce jiné studentky Institutu mezioborových studií zlínské UTB Marie Doležalové. Ta na stejné škole obhájila bakalářskou práci v dubnu 2006, o rok dříve než Petr Krčál. Krčál si neumí shody vysvětlit a na své práci pracoval podle něj poctivě. „Měl jsem přísného vedoucího a ten mě za můj přístup pochválil. Věřím jeho posudku,“ uvedl ministr. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.