Metoo naruby. Hnutí mentoo bojuje proti ponižování mužů

Metoo naruby. Hnutí mentoo bojuje proti ponižování mužůNOVÉ
Svět

Indické metoo

mm Echo24

Fenomén kampaně Metoo, která především v minulé roce zaplavila svět, může nabývat různých podob. Na to, že se jako oběti nemusí cítit vždy pouze ženy, se tak nyní snaží upozornit mnoho indických mužů, kteří vyzývají k založení Mentoo, mužské obdoby slavného hashtagu a hesla kampaně. 

Diskusi o údajném ponižování mužů se pak snaží vzbudit především filmový tvůrce Deepika Bhardwaj. Ve svém dokumentárním snímku Martyrs of Marriage, tedy volně přeloženo jako „mučedníci manželství“, řeší režisér problematiku zákona týkajícího se věna, tedy majetku, se kterým nevěsta vstupuje do manželského svazku. V Indii je však na instituci věna nahlíženo jako na jakousi finanční částku, kterou při sňatku rodina nevěsty vyplácí jejímu nastávajícímu. Od roku 1991 zdejší legislativa tuto zvyklost zakazuje, přesto je však běžnou záležitostí. Často pak dochází k situacím, kdy je žena vystavována nátlaku ze strany budoucího manžela, dokud se její rodina nerozhodne věno vyplatit. 

Bhardwaj svůj dokument staví právě na opačných případech, kdy dochází sebevraždám mladých Indů spáchaných kvůli falešným nařčením z obtěžování a vydírání svých žen právě kvůli věnu. Podle něho je v dnešní indické společnosti slovo ženy bráno jako „posvátné“, muži se tak nemají jak bránit. „Člověk je nazýván násilníkem a sexuálním predátorem, aniž by se proti němu prokázalo cokoliv, a to jen proto, že ho žena obvinila,“ líčí režisér. 

K rozkvětu aktivismu na ochranu mužských práv ze strany konzervativců došlo v Indii už v minulosti. Aktuálně zde kolem padesátky nevládních organizací zabývajících se právy mužů.

Indie výrazně zpřísnila své zákony na ochranu žen po roce 2012, kdy došlo k případu hromadného znásilnění ženy během její cesty na autobusovou zastávku v Dillí. Ten měl celosvětový dopad a vedl i k několika mezinárodním protestům. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články