1 Programové prohlášení

VIDEO: Babiš slibuje vlaky zdarma od 65 let a sociální bydlení

, NOVÉ

Témata: , ,

Menšinová vláda předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v pondělí schválila novou verzi programového prohlášení, návrh je oproti původnímu znění kratší a doplnila ho úvodní pasáž. Nově také zahrnuje slib vlaků zdarma pro důchodce a studenty. Menšinový kabinet s dokumentem předstoupí před Sněmovnu, až bude ve středu poslance žádat o důvěru. Premiér Babiš po jednání vlády uvadl, že programové prohlášení již zaslal předsedům sněmovních stran. V preambuli vláda hovoří o prioritách, mezi nimi jsou příprava změny systému penzí, evropská agenda, digitalizace státu, bytová výstavba a posílení bezpečnosti.

Ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO) uvedla, že změny v sociální oblasti jsou minimální. „Spíš jsme to konkretizovali,“ uvedla. Kabinet však bude chtít prosazovat jízdné zdarma ve vlacích pro seniory a studenty. „Za určitých podmínek, které budou stanoveny, ale to je na jednání v širším plénu,“ řekla.

Oproti návrhu prohlášení, které vláda publikovala v polovině prosince, přidala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) několik záležitostí ohledně bydlení. „Doplňovali jsme sociální bydlení a dostupné bydlení pro problémové skupiny, jako jsou senioři, matky samoživitelky a tak dále,“ uvedla.

Původní návrh dokumentu měl čtyři desítky stran. Podle Babiše se měnila některá slova a krátilo se. České televizi premiér řekl, že text je nyní o deset stran kratší. Dostálová, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) či vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) však shodně uvedli, že k žádným škrtům nepřistoupili.

Brabce informace, že je text o deset stran kratší, překvapila. Naopak podle něj přibyla preambule. „Jsou tam především základní oblasti, na které se chceme zaměřit, například být více vidět v Evropě, abychom přestali být přikyvovači nebo odmítači všeho, chceme být konstruktivnější, navrhovat věci,“ uvedl. V preambuli se podle něj hovoří i o strategických investicích, důchodové reformě či digitalizaci.

Menšinový kabinet se kvůli programovému prohlášení sešel odpoledne na Úřadu vlády. Ve středu ho představí Sněmovně, kde dosud nemá vyjednanou podporu. Babiš uvedl, že se šéfy stran před hlasováním už jednat nebude. Jednání dolní komory začne v 10:00. O hodinu později by před poslanci měl vystoupit prezident Miloš Zeman, který plánuje vládu podpořit.

Čtěte také: Nepravdivé informace, vážné nesrovnalosti, podvod. Zpráva OLAF je venku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.