Zrušte Palestincům status uprchlíků, vyzval Kushner za USA Jordánsko
Zrušení statusu uprchlíka
Poradce a zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner navrhl Jordánsku, aby zrušilo uprchlický status více než dvěma milionům Palestinců, kteří v Jordánsku žijí jako uprchlíci. Informoval o tom časopis Foreign Policy, podle nějž Kushner o zrušení statusu hovořil s jordánskými představiteli při své červnové návštěvě Ammánu. Podle izraelského tisku jde o součást tažení USA proti Agentuře OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA).
Agentura se stará o několik milionů Palestinců, jejichž předci odešli ze svých domovů po vzniku Izraele a kteří stále usilují o návrat. O tom se mělo rozhodnout v izraelsko-palestinských mírových rozhovorech, které jsou ale zablokovány.
Foreign Policy napsal, že Kushner v jednom ze svých e-mailů vyzval ke zrušení UNRWA. „Je třeba usilovat o zrušení UNRWA. (Agentura) udržuje status quo (uprchlíků), je zkorumpovaná, neúčinná a neprospívá míru,“ stojí v lednovém Kushnerově vzkazu Trumpově blízkovýchodnímu zmocněnci Jasonovi Greenblattovi. USA už letos agentuře vypověděly velkou část svého příspěvku.
Palestinské vedení se domnívá, že Trumpova administrativa se snaží agenturu přimět práci v Jordánsku a dalších státech ukončit.
Hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát po Kushnerově červnové návštěvě regionu řekl, že USA peníze vypovězené agentuře přesunuly Jordánsku a dalším státům, kde uprchlíci žijí. Podle Palestinců se administrativa snaží řešit otázku uprchlíků a také statusu Jeruzaléma jednostrannými kroky, jež sledují pouze prospěch Izraele. Poradce palestinského vůdce Mahmúda Abbáse Nabíl Šás řekl, že Trumpova vláda „se snaží nastolit fakta plněním veškerých požadavků Izraele“. Abbásův úřad v sobotním prohlášení sdělil, že „zmaří spiknutí“, jejichž cílem je skoncovat s nároky Palestinců.
Po vzniku Izraele v roce 1948 odešlo ze svých domovů přes 700.000 Palestinců. USA v roce 1949 pomohly UNRWA založit s tím, že agentura bude uprchlíkům pomáhat a zajišťovat jim jídlo a další služby. Izrael už dlouho tvrdí, že lidé, kterým agentura pomáhá nyní, nejsou uprchlíci, nýbrž jejich potomci a že UNRWA svou činností udržuje těmto lidem uprchlický status a brání jejich začlenění do společnosti zemí, v nichž žijí. Jde o asi pět milionu lidí žijících hlavně v Libanonu, Jordánsku a také Sýrii. Asi milion Palestinců má uprchlický status v palestinském Pásmu Gazy.