1 Nová ruská výzbroj

Rusko má raketu na jaderný pohon s neomezeným doletem, chlubí se Putin

AKTUALIZUJEME

Témata: , , ,

Počátek nové epochy, radují se v Rusku. Prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v projevu k poslancům prezentoval široký rejstřík nových strategických zbraní, které podle něj žádná jiná armáda na světě nemá. Informaci, doprovázenou působivou velkoplošnou projekcí, prezident doprovodil tvrdou kritikou zbrojních ambicí Spojených států, které podle něj veškeré ruské návrhy na dohodu ignorují. „Jsme připraveni,“ reagoval Pentagon.

Těžká mezikontinentální balistická raketa Sarmat má prakticky neomezený dolet, nese větší množství jaderných hlavic a je vybavena systémy pro průnik jakoukoliv nepřátelskou protiraketovou obranou. Její startovní hmotnost je 200 tun a má být náhradou dnes používané, ale již zastaralé rakety Vojevoda, které dali Američané ve svém kódovém systému označení „Satan“. „Nikdo ve světě takové rakety nemá,“ zdůraznil prezident Putin.

„Pokud Rusové opravdu dokázali vyvinout něco takového, šlo by o skutečně velmi zásadní technologický zvrat, protože o jaderné reaktivní motory usilují mocnosti už takřka od začátku studené války,“ uvedl pro Echo24 vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. „Díky jadernému pohonu má v podstatě neomezený dolet, takže může letět k cíli prakticky po jakékoli dráze a vyhýbat se systémům protivzdušné obrany,“ vysvětluje Visingr.

Ruští poslanci neskrývali nadšení. Hlava státu podle zákonodárců usadila nepřející Západ a zadusila choutky válečníků na ozbrojený útok. „Byl to projev odpovědného světového vůdce, který dobře zná existující hrozby a nachází odpovědi,“ řekl novinářům šéf zahraničního výboru horní parlamentní komory Konstantin Kosačov. „Musíme Američany přinutit k míru a spolupráci, máme na to dost sil,“ dodal.

Opojné nadšení z Putinovy řeči dal v rozhovoru s novináři najevo místopředseda Státní dumy Pjotr Tolstoj. Poselství ruského prezidenta podle něj „zahájilo novou epochu světové politiky,“ kdy se Rusko vrací do pozice přední světové mocnosti. „Hospodářský rozvoj státu s armádní zárukou svrchovanosti je správný recept na rozkvět Ruska,“ uvedl Tolstoj.

Pentagon v reakci sdělil, že není Putinovým výčtem nových zbraní zaskočen. „Prohlášení nás nepřekvapilo a americký lid může být ujištěn, že jsem plně připraveni,“ uvedla mluvčí amerického ministerstva obrany Dana Whiteová.

Putin představil i další zbraně

Za průlom označil ruský prezident i nové podmořské aparáty s mezikontinentálním dosahem a jadernou náloží.  „Bylo potvrzeno, že Rusko odzkoušelo nový podvodní systém bez posádky, který má jaderný pohon, je rychlejší než všechny ponorky a torpéda a může nést i nukleární hlavice mimořádně velké síly. Zjevně jde o systém, o kterém se některé informace objevily už dříve, který byl označován jako Status-6 a který funguje vlastně jako gigantické torpédo s jaderným pohonem a jadernou hlavicí. Hlavním cílem této nové zbraně mají být lodě a přístavy protivníka,“ uvedl Lukáš Visingr.

Putin mluvil i o nových nadzvukových zbraních,raketách nezachytitelných radary a o laserových systémech. „Bezpečnost Ruska se v důsledku těchto zbrojních systémů v násobcích zvyšuje, řekl Putin. „Nechtěli nás vyslechnout, tak teď nás slyší,“ dodal.

„Hypersonický letecký raketový systém Kinžal je raketa, kterou nese nadzvuková stíhačka MiG-31. Dá se vypustit proti cílům ve vzdálenosti až 2000 km a může nést klasickou nebo nukleární hlavici. Je to vlastně ze vzduchu odpalovaná balistická raketa, schopná za letu manévrovat a dosahovat rychlostí údajně až Mach 10, tedy až desetinásobku rychlosti zvuku (cca 12 000 km/h),“ popsal systém Visingr.

Druhým hypersonickým zbraňovým systémem, o kterém Putin mluvil, je systém Avangard. „To je v podstatě okřídlená jaderná hlavice, která je vynášena mezikontinetální raketou, ale neletí po balistické křivce, místo toho se pohybuje klouzavým letem ve vyšších vrstvách atmosféry rychlostí až Mach 20, při čemž může i manévrovat, takže pro jakoukoliv protiraketovou obranu je zcela nezasažitelná,“ uvedl Visingr.

Posledním zmíněným typem je laserový zbraňový systém, o němž ale nebyly žádné další informace uvolněny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Putin slibuje průlom k růstu a prosperitě. 10 milionů lidí prý zbaví bídy

Tah koněm proti Putinovi. Alexej Navalnyj a vlna občanské neposlušnosti


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.