1 Změna při svátku

Další krok Švédů proti tradici. Svatou Lucii při svátku nemusí hrát žena

, NOVÉ

Témata: , ,

Svátek svaté Lucie, který připadá na 13. prosince, je ve Švédsku spojen s oblíbenou tradicí. Dívka oděná v bílém, která představuje křesťanskou mučednici, obchází v doprovodu svých pomocníků se svíčkami domy a zvěstuje, že se dny začnou opět prodlužovat. Třetí největší švédské město Malmö se ale letos rozhodlo, že při výběru osoby, která sehraje v městském průvodu roli Lucie, nebude dbát na pohlaví. Přihlásit se tak mohou nejen ženy jako v minulosti, ale i muži a osoby, které se nehlásí ani k jednomu pohlaví, informoval server The Local.

"Rozhodli jsme se, že nebudeme klást žádné požadavky pokud jde o pohlaví," uvedla Viveca Byhrová Lindénová, která má v Malmö na starosti organizaci letošního procesí svaté Lucie. "Dříve jsme vždycky chtěli ženu, ale letos jsme se rozhodli jinak," řekla. "Je to proto, že jsme si uvědomili, že se lidé ne vždy identifikují s jedním konkrétním pohlavím," dodala Byhrová Lindénová.

Výběr představitelky svaté Lucie byl v minulosti v mnoha švédských městech obdobou soutěže o královnu krásy. Vítězkou se nejčastěji stávaly dívky s dlouhými blond vlasy a velmi světlou pletí, které uměly krásně zpívat, popsal tradici The Local.

Podle Byhrové Lindénové si ale letos Malmö vybere svou Lucii z uchazečů na základě toho, jaké dobré skutky během uplynulého roku vykonali, a jejich práce pro město. "Nechceme, aby nám uchazeči posílali fotografie, a je nám jedno, jestli umí zpívat," řekla organizátorka prosincového průvodu. Kandidáti budou muset absolvovat pohovor před komisí, která na konci listopadu oznámí, kdo se stane letošní městskou svatou Lucií.

Úkolem světice, která "noci upije", bude obejít 13. prosince domovy důchodců a nemocnice. Doprovázet ji bude tradičně pět koledníků s hvězdou a šest pomocnic. Na rozdíl od samotné Lucie budou koledníky jako v minulosti chlapci a pomocnicemi dívky a podle Byhrové Lindénové byli všichni vybráni na základě svých pěveckých dovedností.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Mladí Keňané či Indové jsou optimističtější než Švédové

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.