1 Volby do EP

Kalouskova kritika mě pobavila, to my obnovili spolupráci se STAN, říká Pospíšil

ROZHOVOR

Témata: , , , ,

Spojenci pro Evropu v čele s TOP 09 a hnutím STAN poměrně solidně uspěli ve volbách do Evropského parlamentu – s 11,7 procenty získali tři mandáty. Úspěch však nese hořkou pachuť zejména kvůli kritice bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který současnému vedení strany vyčítá, že se nedokázalo dohodnout také s Jaromírem Štětinou či Pavlem Teličkou. Současný předseda Jiří Pospíšil však kritiku odmítá a úspěšnou koalici se STAN považuje za příslib do budoucna.

Jak hodnotíte výsledek voleb? Považujete jej za úspěch?

Předem jsem avizoval, že dvojciferný výsledek by byl úspěch. Takže jsem určitě spokojený, zvlášť v situaci, kdy prognózy takto příznivé nebyly. Při podobné účasti nám žádný průzkum nedával dvojciferný volební výsledek. Ve chvíli, kdy máme stejně mandátů jako favorité voleb – Piráti, tak to považuji za opravdu solidní výsledek. Piráty jsme také dokázali porazit v Praze, což beru jako dobré sdělení.

Již podruhé se vám podařilo uspět v koalici s hnutím STAN. Znamená to nějaký příslib do budoucna?

Já jsem kandidoval na předsedu TOP 09 především proto, že jsem chtěl obnovit spolupráci se STAN. Za předchozího vedení se tato spolupráce rozpadla. Ne z programových důvodů, ale kvůli osobním animozitám, což jsem považoval za hrubou chybu. Proklamoval jsem tedy, že se pokusím postupnými kroky tu spolupráci obnovit.

Obě strany se nacházejí na hranici pěti procent a dvoje úspěšné volby ukázaly, že voliči spolupráci oceňují. Navíc ve chvíli, kdy jdeme společně, tak výsledek není jenom součet preferencí, ale přibývají i další voliči navíc. Bylo by opravdu hazardem a hloupostí, kdyby politici jak v TOP 09, tak ve STAN se nepokusili tu spolupráci dále rozvíjet a realizovat ji v dalších volbách. Je hloupost, aby dvě strany kolem pěti procent spolu soupeřily, když mají podobný program a voliče. Budu dělat vše pro to, abychom šli společně do krajských voleb i národních parlamentních voleb. Kdyby se to nepovedlo, bylo by to selhání obou stran.

Ve volbách značně uspěl Luděk Niedermayer. Není to signál, aby se více angažoval ve vedení strany?

Mám z něho velkou radost. Pokud se bude chtít více angažovat, tak samozřejmě budeme rádi. Je to jeho rozhodnutí. Za mě má dveře otevřené. Takové osobnosti musíme v TOP 09 využít, nikoliv je odpuzovat. Je potřeba říci, že on je členem TOP 09. Na rozdíl od pana Štětiny do strany vstoupil a podporovali ji.

Co říkáte na kritiku pana bývalého předsedy Kalouska, který vám vyčítá, že se vám nepodařilo právě pana Jaromíra Štětinu nebo Pavla Teličku získat pro vaši kandidátku?

Mě to pobavilo. Já jsem převzal TOP 09 po bývalém předsedovi v takovém stavu, v jakém jsem ji převzal. Nebudu to dál komentovat. Je to takový český politický folklor, kdy bývalí předsedové kritizují své následovníky. Patří to k české politické kultuře. Nebudu si s panem předsedou poslaneckého klubu vyměňovat názory přes média. Právě nám se podařilo obnovit spolupráci se STAN, přibrali jsme také Zelené, Liberálně ekologickou stranu a dalších několik subjektů. Voliči právě tohle vnímali.

Pavel Telička o tu spolupráci ani nestál. Nezpochybňuji jeho erudici ani jeho pracovitost, ale části našich voličů bohužel vadí, že byl členem KSČ a později aktivním politikem hnutí ANO, což nám ukazovaly různé průzkumy.

Proč oba bývalí předsedové Miroslav Kalousek i Karel Schwarzenberg sledovali vyhlašování výsledků mimo oficiální volební štáb? Je to nějaký signál? Nemrzí vás to?

Byli pozváni a netuším, proč nepřišli. Beru to jako jejich rozhodnutí. Nechci to nijak komentovat. Udělal jsem vše proto, aby značka TOP 09 a STAN uspěla. Zaměřil jsem se na kampaň a jsem rád za ten výsledek, a že jsme udrželi skvělé vztahy s lidmi na kandidátce. Výborně se mi spolupracovalo například s Luďkem Niedermayerem, nebyly mezi námi žádné problémy.

Čtěte také: Kandidovat samostatně se nevyplatilo. „Odpadlíci“ Telička se Štětinou propadli

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info