Pražáci už nemusejí na Pálavu ani do Bordeaux, mají sami stále více vinic. O víkendu i vinobraní
Vinohrady se rozrůstají
V Praze meziročně přibyly dva hektary vinic, nyní jich je 14,6 hektaru, vyplývá z dat Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Nové vinice zřídil soukromník Zdeněk Zilvar, který založil vinice v Troji nad Elektrotechnickým zkušebním ústavem. Už nyní provozuje obchod s víny z Toskánka, Wachau a Mosely, do budoucna by do obchodu chtěl zařadit právě i vína z Prahy. Největší vinice v Praze jsou v Troji, kde je 9,1 hektaru, největší samotnou vinicí je Salabka se skoro čtyřmi hektary.
Podle Zilvara další větší rozšiřování vinic není možné, protože na lokalitě není více místa. „Máme tam vysázený Ryzlink a Pinot Noir,“ řekl ČTK.
Podle vinaře Martina Beránka z vinice sv. Kláry v Troji, která je součástí pražské botanické zahrady, je letošní úroda slušná. I Beránek před časem hovořil o možnosti rozšíření vinic o dva hektary, směrem ke Kralupům nad Vltavou. Zatím se tak však nestalo. V botanické zahradě se vína ke konzumaci prodávají podle webových stránek zahrady většinou za 250 korun za půllitr.
Podle poslední situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství bylo v ČR předloni 17 700 hektarů vinic, vinnou révu pěstovalo 18 200 lidí. Mezi nejčastějšími pěstovanými odrůdami byly Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský z bílých odrůd, Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe a Rulandské modré z modrých odrůd.
O tomto víkendu mohou obyvatelé a návštěvníci Prahy navštívit vinobraní na několika místech hlavního města. Na burčák, degustaci vín a kulturní program láká například vinobraní svaté Kláryv trojské botanické zahradě. V Královské zahradě bude tradiční Vinobraní na Pražském hradě a na Vypichu se koná Pražské vinobraní.
Lidé mohou ochutnat bílá, červená a růžová vína z českých a moravských sklepů spolu s burčákem také na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde dvoudenní Vinohradské vinobraní začalo už v pátek.