1 Dánská ekonomika

Dánové chtějí na devíti umělých ostrovech vybudovat evropské Silicon Valley

, NOVÉ

Témata: , , ,

Dánská vláda v pondělí představila ambiciózní projekt, který by měl do budoucna pomoci tamní ekonomice. Podle zveřejněných plánů chtějí Dánové u Kodaně do roku 2040 vybudovat devět umělých ostrovů pro novou průmyslovou a ekonomickou zónu na jih od svého hlavního města. O dánských plánech informoval server Deutsche Welle.

Projekt Holmene má kromě ekonomického užitku i podpořit atraktivitu Kodaně pro mezinárodní byznys a vytvořit až 12.000 pracovních míst, uvedl dánský ministr vnitra Simon Emil Ammitzboell-Bille.

„Budeme silnější v mezinárodní konkurenci, abychom přilákali obchodní, investiční a vysoce kvalifikovanou práci,“ dodal dánský ministr.

Projekt ještě není schválen, o jeho osudu rozhodne dánský parlament, nicméně v případě vybudování by metropoli pomohl s nedostatkem území. V případě dokončení projektu by vznikly přes 3 čtvereční kilometry nové země, prostor pro 380 nových podniků, 700.000 metrů čtverečních přírody a 17 kilometrů nového pobřeží.

Dánská vláda doufá, že konstrukce prvního ostrova by začala v roce 2022, finance chtějí Dánové získat prodejem plochy na budoucích ostrovech. Šéf Dánského svazu zaměstnavatelů Brian Mikkelsen v médiích uvedl, že ostrovy mohou dát vzniknout „evropskému Silicon Valley“. Kromě ekonomických cílů by také některý z ostrovů mohl sloužit jako energetická základna Kodaně, protože se počítá s tím, že by se na něm zpracovával odpad z hlavního města na bioplyn, nebo sloužil jako uložiště pro energii vyrobenou ve větrných elektrárnách.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Tisíce turbín na umělém ostrově zajistí energii pro 80 milionů Evropanů

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.