Strážník brutálně zakročil proti dívce, která protestovala proti povinnému hidžábu

Strážník brutálně zakročil proti dívce, která protestovala proti povinnému hidžábuNOVÉ
Svět

protest v Íránu

Strážník v Teheránu ve čtvrtek brutálně zakročil proti dívce, která protestovala proti povinnému nošení šátku. Způsobil jí tak zlomeninu nohy. S odkazem na svědka incidentu o tom informovala agentura DPA.

Mladá Íránka vylezla na telekomunikační skřínku, sundala si šátek a přehodila ho přes klacek, aby z něj udělala vlajku. Podle neověřených výpovědí svědků neuposlechla výzvy policie, aby slezla, a strážník ji shodil, čímž jí způsobil zlomeninu.

Íránský prezident Hasan Rúhání vyzval policii, aby incident vyšetřila. Na sociálních sítích se rozpoutala vlna kritiky íránské policie, když byl zveřejněn videozáznam počínání policie.

„V jiných zemích policie občany chrání, tady v Íránu se musíte chránit před policií,“ objevilo se v jednom příspěvku na twitteru. Mnozí přitom vinili prezidenta, který stojí v čele výboru pro práva občanů, že o incidentu pouze hovoří, ale nepodnikl žádné konkrétní činy.

V Íránu zákon přikazuje dívkám od devíti let zakrývat si na veřejnosti vlasy šátkem a nosit volné oblečení. Za odhalení vlasů jim hrozí až dva měsíce vězení a pokuta v přepočtu asi 500 Kč. Ačkoliv je nošení šátku v Íránu povinné už 40 let, většina žen se zákonem nesouhlasí, poznamenala DPA.

Nejnovější protesty proti nošení šátků začaly koncem loňského roku. Nejméně 30 žen bylo v souvislosti s nimi zadrženo či zatčeno.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články