1 PROTEST

VIDEO: Senátor označil za příčinu masakru v mešitách imigraci, mladík mu rozplácl vejce na hlavě

, , NOVÉ

Témata: , ,

Australský senátor Fraser Anning, který je znám nacionalistickými názory, zaujal svým proslovem do televize přihlížejícího mladíka, který se rozhodl své rozhořčení vyjádřit rozplácnutím čerstvého vejce o jeho hlavu. Senátor pak neudržel nervy na uzdě, na mladíka se vrhl a dvě mu vrazil. Fraser Anning vinu za páteční masakr v mešitách na Novém Zélandu připisuje muslimskému přistěhovalectví.

Na videu je zachycen senátor za australský svazový stát Queensland při rozhovoru, v němž se snaží vysvětlit svá předchozí prohlášení. Situaci označuje sice za tragédii, ale vzápětí dodává, že je to něco, na co si budou muset lidé pravděpodobně zvyknout. Když se chystá vysvětlit proč, je na záběru v pozadí chlapec, který zapíná kameru na svém telefonu a aniž hne brvou, rozplácne vejce o senátorovu hlavu.

Senátor okamžitě ukončil rozhovor a dal chlapci políček. V „odvetě“ se chystal zjevně pokračovat, tomu už však zabránili ostatní lidé. Na chlapce se vrhla zřejmě senátorova ochranka, která ho dosti nekompromisním stylem zalehla na zemi a zpacifikovala. Podle serveru 7 News Melbourne 17letého chlapce zatkla policie a později ho propustila.

Senátor za své vyjádření čelí tvrdé kritice na internetu, k ní se přidal i australský premiér Scott Morrison. Anning nejprve na internetu zveřejnil prohlášení, že pravou příčinou aktuálního krveprolití na Novém Zélandu je přistěhovalecký program, který dovolil muslimským fanatikům přijít do ostrovní země.

Tento příspěvek byl později smazán a místo něj senátor napsal obdobný. „Ještě někdo pochybuje o spojitosti mezi muslimským přistěhovalectvím a násilím?“ položil si Anning otázku.

Morrison označil Anningův komentář za nechutný. „Takovéto názory nemají v Austrálii místo,“ napsal premiér. Anning ho následně obvinil, že žije v bublině. „Copak nevidíte, co se jako důsledek muslimského přistěhovalectví děje v Evropě a Spojeném království?“ dodal senátor s tím, že Australané o tohle nestojí.

Anninga po Morrisonovi odsoudil i britský ministr vnitra Sajid Javid, který uvedl, že senátor jen rozdmýchává plameny extremismu.

Kritiku Anning odmítl a na twitteru napsal, že je zvědavý, zda příznivci levice projeví stejný hněv i po teroristickém útoku spáchaném muslimy. Dodal, že pravděpodobně budou mlčet, nebo hovořit o osamělém a psychicky nemocném útočníkovi a o tom, že takový čin nemá nic společného s islámem.

K pátečnímu útoku na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch se přihlásil Australan Brenton Tarrant. V manifestu, který před činem zveřejnil, se označil za bělošského nacionalistu.


Čtěte dále: Názory útočníka z Nového Zélandu vyhrotila i návštěva Evropy. Stanul před soudem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.