1 čínská letadlovka pro Pákistán

Čína posiluje spojenectví s Pákistánem. Plánuje mu údajně prodat svou letadlovou loď

, Nové

Témata: , , , ,

V čínském tisku a jako první na jednom indickém webu se objevily informace, že Peking zamýšlí prodat svou první letadlovou loď Pákistánu s cílem zvýšit jeho vojenské kapacity a současně posílit vojenskou spolupráci obou zemí. Konkrétně Čína hodlá Pákistánu prodat svou letadlovou loď Liao-ning. Geopoliticky jde podle některých vojenských analytiků o kroky proti společnému nepříteli - Indii.

Liao-ling je plavidlo, které, zbavené zařízení umožňující bojové využití, koupili v aukci roku 1998 Číňané z Ruska. Původně údajně k zábavním účelům v Macau. Loď však byla místo toho v letech 1999–2002 odtažena do čínského přístavu Ta-lien, kde byla dostavěna pro službu v čínském vojenském námořnictvu. Ta začala roku 2012 a měla by trvat do roku 2030. Poté, jak aktuálně uvádějí některá zdroje, by letadlovka měla být prodána Pákistánu. Nyní chce Peking Liao-ling dále zmodernizovat.

Podle citovaných informací má Čína v plánu mezi lety 2025 až 2030 postavit dalších pět vlastních letadlových lodí. Uvažuje se prý ještě o šesté. Liao-ning není jediným plavidlem, které chce Čína prodat do Pákistánu. Během několika posledních měsíců pákistánské ozbrojené síly koupily od Číňanů větší množství výzbroje a vojenské techniky včetně komponentů pro jadernou technologii. Jde mimo jiné o válečné lodě, letouny či rakety. Kromě toho se Čína a Pákistán stále častěji zúčastňují společných vojenských cvičení na čínsko-pákistánské hranici.

V ideálním případě se mají Pákistán a některá jeho vojenská zařízení stát pro Peking tím, co by šlo integrovat do expandujícího čínského vojenského systému s cílem naplnit globální ambice Pekingu. V případě čínského námořnictva se zmiňují pákistánské základny Karáčí a Gwádar.

Vojenský analytik Lokáš Visingr k tomu pro deník Echo24 dodává: "Samozřejmě to celé může být z jedné nebo druhé strany jakýsi bluf nebo novinářská kachna. Strategicky by to ovšem dávalo smysl, protože Čína a Pákistán jsou blízcí spojenci a jejich hlavním protivníkem je Indie, jejíž flotila hodně posiluje. Pákistán by tak získal silnou protizbraň, kdežto pro Čínu by bylo výhodné, že 'skoro-její' letadlová loď by se nacházela na západ od Indie, takže v hypotetickém čínsko-indickém konfliktu by Indům přibyl problém. Na druhou stranu ale nevím, zda by Pákistán skutečně zvládl letadlovou loď provozovat, nemá s tím absolutně žádné zkušenosti, dokonce i sama Čína se pořád potýká s potížemi. Kdyby k tomu ale přece jen došlo, určitě by to pro strategickou situaci v jižní a jihovýchodní Asii znamenalo fundamentální zvrat."

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.