Čína posiluje spojenectví s Pákistánem. Plánuje mu údajně prodat svou letadlovou loď

čínská letadlovka pro Pákistán

Čína posiluje spojenectví s Pákistánem. Plánuje mu údajně prodat svou letadlovou loďNové 1
Svět
Echo24
Sdílet:

V čínském tisku a jako první na jednom indickém webu se objevily informace, že Peking zamýšlí prodat svou první letadlovou loď Pákistánu s cílem zvýšit jeho vojenské kapacity a současně posílit vojenskou spolupráci obou zemí. Konkrétně Čína hodlá Pákistánu prodat svou letadlovou loď Liao-ning. Geopoliticky jde podle některých vojenských analytiků o kroky proti společnému nepříteli - Indii.

Liao-ling je plavidlo, které, zbavené zařízení umožňující bojové využití, koupili v aukci roku 1998 Číňané z Ruska. Původně údajně k zábavním účelům v Macau. Loď však byla místo toho v letech 1999–2002 odtažena do čínského přístavu Ta-lien, kde byla dostavěna pro službu v čínském vojenském námořnictvu. Ta začala roku 2012 a měla by trvat do roku 2030. Poté, jak aktuálně uvádějí některá zdroje, by letadlovka měla být prodána Pákistánu. Nyní chce Peking Liao-ling dále zmodernizovat.

Podle citovaných informací má Čína v plánu mezi lety 2025 až 2030 postavit dalších pět vlastních letadlových lodí. Uvažuje se prý ještě o šesté. Liao-ning není jediným plavidlem, které chce Čína prodat do Pákistánu. Během několika posledních měsíců pákistánské ozbrojené síly koupily od Číňanů větší množství výzbroje a vojenské techniky včetně komponentů pro jadernou technologii. Jde mimo jiné o válečné lodě, letouny či rakety. Kromě toho se Čína a Pákistán stále častěji zúčastňují společných vojenských cvičení na čínsko-pákistánské hranici.

V ideálním případě se mají Pákistán a některá jeho vojenská zařízení stát pro Peking tím, co by šlo integrovat do expandujícího čínského vojenského systému s cílem naplnit globální ambice Pekingu. V případě čínského námořnictva se zmiňují pákistánské základny Karáčí a Gwádar.

Vojenský analytik Lokáš Visingr k tomu pro deník Echo24 dodává: "Samozřejmě to celé může být z jedné nebo druhé strany jakýsi bluf nebo novinářská kachna. Strategicky by to ovšem dávalo smysl, protože Čína a Pákistán jsou blízcí spojenci a jejich hlavním protivníkem je Indie, jejíž flotila hodně posiluje. Pákistán by tak získal silnou protizbraň, kdežto pro Čínu by bylo výhodné, že 'skoro-její' letadlová loď by se nacházela na západ od Indie, takže v hypotetickém čínsko-indickém konfliktu by Indům přibyl problém. Na druhou stranu ale nevím, zda by Pákistán skutečně zvládl letadlovou loď provozovat, nemá s tím absolutně žádné zkušenosti, dokonce i sama Čína se pořád potýká s potížemi. Kdyby k tomu ale přece jen došlo, určitě by to pro strategickou situaci v jižní a jihovýchodní Asii znamenalo fundamentální zvrat."

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články