Dánsko přestalo kvůli riziku sraženin očkovat AstraZenekou. Teď ji chce poskytnout chudším zemím

OČKOVÁNÍ VAKCÍNOU ASTRAZENECA

Dánsko přestalo kvůli riziku sraženin očkovat AstraZenekou. Teď ji chce poskytnout chudším zemím
Vakcína AstraZeneca může způsobovat sraženiny, ale lze jim zabránit, její užívání je tak bezpečné, uvádí vědci z Německa a Velké Británie. Foto: Shutterstock
Svět

Echo24

Dánsko zjišťuje, zda existují možnosti, jak se podělit s chudšími zeměmi o vakcínu proti covidu-19 společnosti AstraZeneca, kterou se kvůli vzácným případům vzniku krevních sraženin tento týden rozhodlo přestat používat. Dnes o tom podle agentury Reuters informoval šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. Dánské ministerstvo zdravotnictví ovšem uvedlo, že rozhodnutí, co udělat s nadbytečnými dávkami vakcíny, ještě nepadlo.

„Hovořil jsem se Sörenem Broströmem, šéfem dánského zdravotnického úřadu, a chápu to tak, že dánské ministerstvo zahraničí je ochotné, nebo dokonce už zkoumá možnosti, jak se podělit o vakcínu AstraZeneca s chudšími zeměmi,“ řekl Kluge.

Litevská premiérka Ingrida Šimonytéová podle Reuters řekla, že se vakcíny ráda ujme. „Stále máme méně vakcín, než je lidí, kteří se chtějí očkovat,“ uvedla. „Litva proto dala najevo, že je připravena vzít si tolik dávek vakcíny od AstraZeneky, o kolik je Dánsko ochotné se podělit,“ dodala. Český vicepremiér Jan Hamáček ve středu na twitteru napsal, že Česko je ochotné vakcíny společnosti AstraZeneca od Dánska odkoupit.

Agentura Reuters napsala, že WHO nekritizovala Dánsko za jeho rozhodnutí přestat očkovat AstraZenekou. Organizace uvedla, že každý stát by měl mít možnost sám rozhodnout o vlastním očkovacím programu na základě proočkovanosti, počtu nakažených a počtu hospitalizovaných.

WHO i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nadále doporučují očkovací přípravek od AstraZeneky používat, protože přínos této vakcíny je podle nich větší než rizika s ní spojená.

Foto: Echo24.cz