České dráhy prohrály spor za 1,2 miliardy se Škoda Transportation ohledně dodávky lokomotiv

Arbitráž ČD a Škody

České dráhy prohrály spor za 1,2 miliardy se Škoda Transportation ohledně dodávky lokomotivNOVÉ 1
Domov

Státní dopravce České dráhy (ČD) neuspěl v soudním sporu se strojírenskou firmou Škoda Transportation o 1,2 miliardy korun za dodávku lokomotiv. Informaci Hospodářských novin zveřejnil ve středu server IHNED.cz. Peníze přiřkla Škodě Transportation již dříve arbitráž. Dráhy chtěly výsledek arbitráže zvrátit. Podle Městského soudu v Praze ale rozhodnutí arbitrů platí, ale ČD se ještě mohou proti tomuto verdiktu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Dráhy si u Škody objednaly 20 lokomotiv za asi 2,5 miliardy. Lokomotivy měl dopravce převzít roku 2009, první stroje ale dostal až v roce 2013. Škoda obhajovala pozdní dodání změnou předpisů během vývoje lokomotiv a obrátila se na arbitrážní soud s požadavkem na doplatek kupní ceny, kterou firmě dráhy nezaplatily. Dráhy se naopak dožadovaly miliardové pokuty za pozdní dodávku. Arbitráž nakonec přiznala Škodě Transportation za lokomotivy doplatek 1,2 miliardy. Dráhy nyní požadovaly u soudu zrušení arbitrážního rozhodnutí. Soud ale žalobu dopravce zamítl.

Soudkyně Městského soudu v Praze Monika Vacková podle IHNED.cz poukázala na to, že nemůže přezkoumávat samotné arbitrážní rozhodnutí. Soud se tedy zabýval jen tím, zda při arbitráži nebyla porušena procesní pravidla. Podle Vackové rozhodnutí arbitrů netrpí žádnými formálními chybami, kvůli nimž by bylo možno verdikt zrušit, píše server. Navíc podle soudkyně samy České dráhy prosadily do smlouvy se Škodou Transportation rozhodčí doložku, kterou se zbavily možnosti, aby případ projednal věcně soud. České dráhy se podle Hospodářských novin mohou ještě odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Právní zástupce Škoda Transportation Petr Málek středeční rozhodnutí soudu komentoval pozitivně, zároveň ale dodává, že rozsudek ještě není pravomocný. Informace o tom, zda se ČD plánují odvolat k Vrchnímu soudu v Praze, podle svých slov nemá.

"Rozsudek vítáme, protože dal v plném rozsahu za pravdu tomu, co jsme v rámci toho řízení tvrdili. To znamená, že je rozhodčí nález v pořádku a nemá být zrušen. Rozhodnutí ale ještě není pravomocné. České dráhy mají lhůtu na podání odvolání s tím, že během toho středečního jednání neindikovaly to, jestli se odvolají, nebo ne, takže je to stále otevřená věc," řekl Petr Málek deníku Echo24.

Čtěte také: Konec Babišova prvního sluhy. Jaroslav Faltýnek, nejcennější kůň ze stáje AB