1 ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Babišova vláda nejmenším živnostníkům nepomůže. Výjimku z EET nepodpořila

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) nepodporuje výjimku z elektronické evidence tržeb (EET) pro neplátce DPH. To navrhovalo celkem šedesát poslanců z pěti stran. Ministři o tom jednali na středečním zasedání vlády, ale opoziční návrh nepodpořili.

Pod návrh se podepsali poslanci ODS, STAN, TOP 09, Pirátů a hnutí SPD. EET, kterou lze označit za vlajkovou loď současného premiéra Babiše, by se podle nich neměla týkat podnikatelů, jejichž roční obrat nepřesáhl milion korun a nejsou tak plátci DPH.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Dlouhodobě chceme, aby povinnost evidovat tržby měli jen ti s obratem za rok přes 1 milion korun – tedy plátci DPH. Přitom vláda pravděpodobně bude proti – přiznává, že ještě nevyhodnotila dopady EET na malé živnostníky. Je otázkou, proč ještě nedávno chtěla EET rozšiřovat o 3. a 4. vlnu, když ještě neměla žádnou zpětnou vazbu. Neprošlo to jen díky Ústavnímu soudu,“ uvedl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Zásadní rozhodnutí Ústavního soudu

Pravicová opozice je proti zákonu dlouhodobě, i kvůli tomu se obrátila na Ústavní soud, který jí dal v prosinci do velké míry za pravdu. Zastavil náběh 3. a 4. fáze EET, který byl plánovaný na březen a červen tohoto roku. Jedna třetina ústavních soudců, kteří o návrhu rozhodovali, zvedla ruku pro úplné zrušení zákona.

Evidence tržeb proto musí nutně projít revizí. Babiš už dříve řekl, že by rád z evidence vyjmul drobné podnikatele, kteří by daně platili paušálně. Hovořilo se ale o hranici 750 tisíc obratu za rok. Měnit zákon chce ale prakticky každá strana, která je ve sněmovně zastoupena.

Babišova vláda ale návrh nepodpořila. V nesouhlasném stanovisku na webu vlády argumentuje zjednodušeně tak, že i mezi neplátci DPH jsou podvodníci.

„Vláda je toho názoru, že omezení okruhu povinných subjektů na plátce daně z přidané hodnoty je příliš zužující s ohledem na potřebné naplnění efektivity zákona. Stanovení takové podmínky by bylo kontraproduktivní z toho důvodu, že povinná registrace k dani z přidané hodnoty při dosažení hranice obratu 1 milionu korun ročně je často obcházena právě vykazováním nižších tržeb,“ píše se ve zdůvodnění.

Které části zákona byly zrušeny?
§5 b): Formální náležitosti pro evidovanou tržbu splňuje platba poplatníkovi, která je uskutečněna bezhotovostním převodem peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat.
Část §18 odst. 2: Uskutečněním evidované tržby je přijetí evidované tržby, nebo vydání příkazu k jejímu provedení, pokud byl tento příkaz vydán dříve.
§20 odst. 2, b): Poplatník je na účtence povinen uvádět své daňové identifikační číslo.
§37 odst. 1, b): K řízení o přestupcích podle tohoto zákona je příslušný celní úřad.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zrušení částí EET je ‚nakopnutí vlády‘. Nesmí si dělat, co chce, říká autor stížnosti

Pět stran brojí proti EET. Chtějí z evidence vyjmout neplátce DPH


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.