Babišova vláda nejmenším živnostníkům nepomůže. Výjimku z EET nepodpořila

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Babišova vláda nejmenším živnostníkům nepomůže. Výjimku z EET nepodpořilaAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Tereza Vilímová

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) nepodporuje výjimku z elektronické evidence tržeb (EET) pro neplátce DPH. To navrhovalo celkem šedesát poslanců z pěti stran. Ministři o tom jednali na středečním zasedání vlády, ale opoziční návrh nepodpořili.

Pod návrh se podepsali poslanci ODS, STAN, TOP 09, Pirátů a hnutí SPD. EET, kterou lze označit za vlajkovou loď současného premiéra Babiše, by se podle nich neměla týkat podnikatelů, jejichž roční obrat nepřesáhl milion korun a nejsou tak plátci DPH.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Dlouhodobě chceme, aby povinnost evidovat tržby měli jen ti s obratem za rok přes 1 milion korun – tedy plátci DPH. Přitom vláda pravděpodobně bude proti – přiznává, že ještě nevyhodnotila dopady EET na malé živnostníky. Je otázkou, proč ještě nedávno chtěla EET rozšiřovat o 3. a 4. vlnu, když ještě neměla žádnou zpětnou vazbu. Neprošlo to jen díky Ústavnímu soudu,“ uvedl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Zásadní rozhodnutí Ústavního soudu

Pravicová opozice je proti zákonu dlouhodobě, i kvůli tomu se obrátila na Ústavní soud, který jí dal v prosinci do velké míry za pravdu. Zastavil náběh 3. a 4. fáze EET, který byl plánovaný na březen a červen tohoto roku. Jedna třetina ústavních soudců, kteří o návrhu rozhodovali, zvedla ruku pro úplné zrušení zákona.

Evidence tržeb proto musí nutně projít revizí. Babiš už dříve řekl, že by rád z evidence vyjmul drobné podnikatele, kteří by daně platili paušálně. Hovořilo se ale o hranici 750 tisíc obratu za rok. Měnit zákon chce ale prakticky každá strana, která je ve sněmovně zastoupena.

Babišova vláda ale návrh nepodpořila. V nesouhlasném stanovisku na webu vlády argumentuje zjednodušeně tak, že i mezi neplátci DPH jsou podvodníci.

„Vláda je toho názoru, že omezení okruhu povinných subjektů na plátce daně z přidané hodnoty je příliš zužující s ohledem na potřebné naplnění efektivity zákona. Stanovení takové podmínky by bylo kontraproduktivní z toho důvodu, že povinná registrace k dani z přidané hodnoty při dosažení hranice obratu 1 milionu korun ročně je často obcházena právě vykazováním nižších tržeb,“ píše se ve zdůvodnění.

Které části zákona byly zrušeny?
§5 b): Formální náležitosti pro evidovanou tržbu splňuje platba poplatníkovi, která je uskutečněna bezhotovostním převodem peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat.
Část §18 odst. 2: Uskutečněním evidované tržby je přijetí evidované tržby, nebo vydání příkazu k jejímu provedení, pokud byl tento příkaz vydán dříve.
§20 odst. 2, b): Poplatník je na účtence povinen uvádět své daňové identifikační číslo.
§37 odst. 1, b): K řízení o přestupcích podle tohoto zákona je příslušný celní úřad.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zrušení částí EET je ‚nakopnutí vlády‘. Nesmí si dělat, co chce, říká autor stížnosti

Pět stran brojí proti EET. Chtějí z evidence vyjmout neplátce DPH