Vláda moc nepomáhá, přesouvá povinnost pomáhat na soukromníky
Echoprime
Vláda Andreje Babiše (ANO) schválila záchranný balík, který by měl podržet zemi před hlubokým pádem po náhlém vypnutí ekonomiky kvůli všeobecné karanténě a izolaci České republiky, kdy jsou zavřené školy, obchody, služby, hotely, restaurace, je zakázané cestování a v řadě firem se také zastavila výroba. Přestože Andrej Babiš hned na začátku sliboval masivní rychlou pomoc lidem i firmám za 900 miliard korun, což je 18 procent ročního výkonu ekonomiky, výsledný balíček je ze strany vlády výrazně chudší.
Stát sám nabízí jen menší část pomoci. Nepřichází například s žádnými velkými úlevmai na daních pro lidi ani firmy. Jedinou velkou přímo kompenzací je příspěvek na platy zaměstnanců (známý jako kurzarbeit), kteří z nějakých důvodů pracovat nemohou. Ať už proto, že jejich firma kvůli zasáhu státu stojí, jejich zaměstnaci jsou v karanténě nebo se starají o děti, které nechodí do škol. K podstatně větší pomoci nutí stát soukromé firmy. Novým zákonem nařizujícím bankám a všem dalším poskytovatelům půjček odklad splátek úvěrů a hypoték až na šest měsíců, pokud o to klient požádá a čestně prohlásí, že byl zasažen koronavirovou krizí. Stejně tak nutí stát pronajímatele nemovitostí k odkladům nájmů. Pomoc v koronavirové krizi tak přesouvá na soukromníky. Oni, nikoliv stát, také ponesou riziko, pokud věřitel nebo nájemce nebude s odstupem schopný své závazky zaplatit.
Kabinet mohl jít i jinou cestou a pomáhat sám za veřejné peníze. Lidem postiženým koronavirovým zastavením ekonomiky by po toho půl roku přímo proplácel splátky úvěrů nebo nájmů.
Celou analýzu Lenky Zlámalové si přečtěte na ECHOPRIME zde