1 výročí bez šéfa ČSBS

Vodička nepromluví ani v Ležákách. Nevhodně vystupuje, je kontroverzní, ozývá se

, NOVÉ

Témata: , ,

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička nepromluví na letošních pietních akcích ani v Lidicích, ani v Ležákách. Důvodem je podle Památníku Lidice, který je pořadatelem obou vzpomínek, Vodičkovo nevhodné vystupování a celková kontroverze, které podle památníku neodpovídají důstojnosti a vážnosti pietních aktů v Lidicích a v Ležákách. Památník Lidice to uvedl ve čtvrtečním prohlášení, které vzniklo podle mluvčího památníku Filipa Petličky po jednání se všemi zástupci spoluorganizátorů jak v Lidicích, tak v Ležákách.

„V Lidicích pana Vodičku velice pravděpodobně nahradí Veronika Kellerová, starostka obce Lidice a členka Oblastní organizace ČSBS Lidice. V Ležákách bude pietní akt zcela bez projevu zástupců ČSBS,“ uvedl Petlička. Kellerová ve středu ČTK řekla, že si možnosti vystoupení považuje, k rozhodnutí o Vodičkovi se vyjadřovat nechtěla.

Že Vodičkovi nebude umožněno přípravným výborem akce na pietě v Lidicích vystoupit, informovala ve středu předsedkyně oblastní organizace Jana Bobošíková. Podle ní se tak stalo na návrh člena ústředního výboru ČSBS Pavla Horešovského, který je přeživším lidickým dítětem. Vodička a vedení ČSBS v poslední době čelí kritice za své postoje, mimo jiné za ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování protirežimních demonstrací. Svaz se hájí tím, že Ondráček přispěl na opravu pomníků. Pozornost vzbudil i projev Vodičky na tryzně v Terezíně, židovské obce označily jeho výroky o uprchlících za xenofobní.

Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení Lidic se letos koná 15. června. U společného hrobu zavražděných obyvatel každoročně pokládají věnce desítky delegací, mezi nimi zástupci ústavních institucí, politických stran, ambasád i různých spolků.

Čtěte také: Předseda ČSBS Vodička nepromluví na pietě k vyhlazení Lidic. Zakázala mu to Bobošíková

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.