Vodička nepromluví ani v Ležákách. Nevhodně vystupuje, je kontroverzní, ozývá se

výročí bez šéfa ČSBS

Vodička nepromluví ani v Ležákách. Nevhodně vystupuje, je kontroverzní, ozývá seNOVÉ
Kontroverzní předseda svazu Jaroslav Vodička Foto:

FOTO: Wikimedia Commons/David Sedlecký

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička nepromluví na letošních pietních akcích ani v Lidicích, ani v Ležákách. Důvodem je podle Památníku Lidice, který je pořadatelem obou vzpomínek, Vodičkovo nevhodné vystupování a celková kontroverze, které podle památníku neodpovídají důstojnosti a vážnosti pietních aktů v Lidicích a v Ležákách. Památník Lidice to uvedl ve čtvrtečním prohlášení, které vzniklo podle mluvčího památníku Filipa Petličky po jednání se všemi zástupci spoluorganizátorů jak v Lidicích, tak v Ležákách.

„V Lidicích pana Vodičku velice pravděpodobně nahradí Veronika Kellerová, starostka obce Lidice a členka Oblastní organizace ČSBS Lidice. V Ležákách bude pietní akt zcela bez projevu zástupců ČSBS,“ uvedl Petlička. Kellerová ve středu ČTK řekla, že si možnosti vystoupení považuje, k rozhodnutí o Vodičkovi se vyjadřovat nechtěla.

Že Vodičkovi nebude umožněno přípravným výborem akce na pietě v Lidicích vystoupit, informovala ve středu předsedkyně oblastní organizace Jana Bobošíková. Podle ní se tak stalo na návrh člena ústředního výboru ČSBS Pavla Horešovského, který je přeživším lidickým dítětem. Vodička a vedení ČSBS v poslední době čelí kritice za své postoje, mimo jiné za ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování protirežimních demonstrací. Svaz se hájí tím, že Ondráček přispěl na opravu pomníků. Pozornost vzbudil i projev Vodičky na tryzně v Terezíně, židovské obce označily jeho výroky o uprchlících za xenofobní.

Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení Lidic se letos koná 15. června. U společného hrobu zavražděných obyvatel každoročně pokládají věnce desítky delegací, mezi nimi zástupci ústavních institucí, politických stran, ambasád i různých spolků.

Čtěte také: Předseda ČSBS Vodička nepromluví na pietě k vyhlazení Lidic. Zakázala mu to Bobošíková

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články