1 izolovaná enkláva

Izrael po raketové palbě Palestinců opět otevřel přechody s Gazou

NOVÉ

Témata: , ,

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman v důsledku zlepšení bezpečnostní situace v neděli nařídil otevřít hraniční přechody do Pásma Gazy pro lidi a zboží. Učinil tak čtyři dny poté, co byly uzavřeny kvůli palestinské raketové palbě. 

Izraelské ministerstvo obrany v prohlášení svůj krok zdůvodnilo tím, že násilí v Gaze se o víkendu zmírnilo a islamistické hnutí Hamás, které v oblasti vládne, se pokusilo omezit protesty.

Lieberman minulou středu nařídil na dobu neurčitou uzavřít pro lidi a zboží dva přechody (Kerem Šalom a Erez) mezi Izraelem a Gazou, což enklávu, která má pak už jen přechod s Egyptem, ještě více izolovalo. Stalo se tak poté, co na obytný dům v jihoizraelském městě Beerševa z Gazy dopadla raketa a poškodila ho. Následně byly do nemocnice převezeny tři osoby a izraelské stíhačky podnikly v Gaze protiútok, a zabily jednoho muže, který chtěl zřejmě odpálit raketu.

Hamás se tehdy od útoku na Izrael distancoval a uvedl, že vítá snahu Egypta zprostředkovat dlouhodobý klid zbraní.

Zatímco Palestinci od konce března u hranice s Izraelem demonstrují proti izraelské blokádě, Hamás v uplynulé době obyvatele Gazy odrazoval od toho, aby se příliš přibližovali k hraničnímu plotu.

Minulou středu Izrael zastavil dovoz paliva určeného pro provoz jediné elektrárny v Gaze. Zda budou dodávky obnoveny, se má v závislosti na bezpečnostní situaci rozhodnout v nadcházejících dnech.

Čtěte také: Izraelští vojáci postřelili během protestů v Pásmu Gazy 77 lidí. Vzájemné napětí ale polevuje

„Problém uprchlíků je lež,“ míní jeruzalémský starosta a hodlá převzít práci OSN


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.