Souboj manželek: Drahošová vyjela sama do krajů, Zemanová kupovala gothaj

Prezidentské volby 2018

Souboj manželek: Drahošová vyjela sama do krajů, Zemanová kupovala gothajNOVÉ
Domov

jhrvt Echo24

Manželka prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše Eva působila mnoho let v knihovnách několika výzkumných ústavů. S někdejším předsedou Akademie věd se seznámila na školním plese. Žena současné hlavy státu Ivana Zemanová přerušila studium, aby se stala svému příštímu muži sekretářkou. Jejich manželé – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se v tomto týdnu utkají v 2. kole prezidentské volby.

Oběma ženám byla v patách Česká televize, která s nimi v rámci reportáže Den s manželkami prezidentských kandidátů strávila celý den. Zatímco Eva Drahošová místo svého manžela navštívila několik míst ve Zlínském kraji, Ivana Zemanová odpovídala na děkovné dopisy, věnovala se své nadaci a kupovala pro manžela krájený gothaj v oblíbeném řeznictví.

Eva Drahošová

Narodila se 8. srpna 1951 v Praze, kde v roce 1970 vystudovala Střední knihovnickou školu. Po dalších 40 let pracovala v knihovnách výzkumných ústavů. Od roku 2010 je v důchodu. Za Jiřího Drahoše se provdala v roce 1974, s manželem má dvě dcery – Radku a Lenku.

S Jiřím Drahošem se seznámili na školním plese. „Na první pohled jsem si říkala, že tedy nic moc. Rozhodně jsem z něj nebyla paf,“ řekla Drahošová v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny. Z kandidatury svého muže nebyla zpočátku nadšena, první dáma by podle ní však měla dělat, co se od ní ze zvyklosti očekává. Svého manžela v kampani často doprovázela a účastnila se předvolebních akcí.

Foto:

Foto: Facebook Jiřího Drahoše

Čtěte také: Drahošová se v domově pro seniory setkala i se Zemanovými voliči

Jako první dáma by se chtěla věnovat zejména pomoci seniorům. „Seniorů, kteří dosáhli určitého věku a nemají sílu se o sebe starat, přibývá. Těch zařízení není dost, není ani dost lidí, kteří se o seniory starají. Proto bych zaměřila svou pozornost tam,“ prohlásila. Ve volném čase ráda chodí do divadla, na koncerty a výstavy. Baví ji také práce na chatě u Kamýku nad Vltavou a turistika.

S Drahošem ji spojuje obliba humoru Divadla Járy Cimrmana a láska k hudbě. Svému manželovi nerada radí v politických otázkách, radši mu pomáhá v oblékání. Od začátku prezidentské kampaně cestovala s Drahošem, po prvním kole voleb se ovšem rozdělili, aby stihli navštívit co nejvíce regionů.

Bez svého manžela tak navštívila úspěšnou domácí továrnu na výrobu nábytku v Bystřici pod Hostýnem, dům seniorů v Lukově, poutní chrám ve Štípě, krajskou nemocnici a besedu ve zlínském divadle. Po celý den ji doprovázela česká zpěvačka Marie Rottrová. Novinářům přiznává, že takhle nabité budou i další dny. „Je to sice náročné, ale zase velice povzbuzující,“ dodává.

Ivana Zemanová

Je o 14 let mladší než manželka Jiřího Drahoše. Narodila se 29. dubna 1965 v Bystřici nad Pernštejnem (okres Žďár nad Sázavou). Studium romanistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně přerušila v průběhu psaní diplomové práce. Se svým mužem se totiž údajně seznámila poté, co si v roce 1990 veřejně postěžoval, že nemá v Prognostickém ústavu žádnou sekretářku. Školu tedy opustila a začala pro něj pracovat.

Za rozvedeného a o dvě desítky let staršího Zemana se provdala v roce 1993. Mají spolu dceru Kateřinu (24), která Zemanovou zastoupila v předvolební kampani před volbami v roce 2013. V mezidobí mezi Zemanovým odchodem do penze a prezidentskou kandidaturou pracovala pro firmu Mold Vin CZ, na ředitelství pražského Výstaviště či na ministerstvu kultury.

Zemanová je známa tím, že se příliš nedere do popředí. Už v době, kdy byla manželkou předsedy sněmovny a poté premiéra, si střežila své soukromí a na veřejnosti se po boku Zemana objevovala zřídka. O jejím skutečném životě se toho ví i v současnosti málo. Od března 2013, kdy se stala první dámou, se věnuje zejména charitě.

Foto:

Ivana Zemanová za dohledu Vladimíra Kruliše zkouší výrobek České zbrojovky – foto: SPO Zlínský Kraj/Facebook

Prostřednictvím svého fondu pomáhá například ohroženým dětem, seniorům či lidem bez domova. Na charitu míří rovněž výnosy z reprezentačních plesů, které prezidentský pár pořádá. Zemanův fond oproti tomu pomáhá Klokánkům. Mimo to se zajímá i o roli žen v armádě či o propagaci sebeobrany. Sama si udělala zbrojní pas.

Vloni už Zemanová na podporu svého muže vystupovala aktivněji, stala se šéfkou jeho petičního týmu pro sběr podpisů. „Já zastávám ten názor, že žena by měla následovat svého muže a měla by ho podporovat,“ řekla tehdy. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že se Zeman ve funkci hlavy státu chová zodpovědně, jde mu o prosperitu země a je ochoten říkat i nepopulární věci.

V rámci kampaně čte a odpovídá na děkovné dopisy, navíc řeší i smlouvy související s její nadací. S opětovnou kandidaturou Miloše Zemana okamžitě souhlasila. „Viděla jsem v tom takové potvrzení jeho práce, činnosti. Muž, aby byl šťastný, musí mít svoji práci,“ vysvětluje. Dodatečně přiznává, že kdyby mu na kandidaturu řekla ne, stejně by ji zřejmě neuposlechl.

Ve volném čase nakupuje, příležitostně vaří, čte a sleduje filmy. „Teď míříme nakoupit něco malého k večeři. Jdeme do řeznictví, které znám už dvacet let,“ řekla novinářům v reportáži. „Pan Zeman má rád dršťkovou polévku, má rád šunku a má rád gothaj,“ upřesňuje poté, co si objedná dvacet deka nakrájeného gothaje. Sama nejradši ale chodí na procházku do parku se svým psem. Zeman s ní nechodí, jen dohlíží na to, aby byl pes vyvenčený.

Zemanová bude svého manžela doprovázet do všech televizních debat, kterých se zúčastní. Dělala mu tak společnost třeba na Nově i Barrandově. Na veřejných akcích dle svých slov figuruje spíše jako glosátor a pozorovatel, který občas přispěje nějakou radou nebo poznámkou.

Čtěte také: Ivana Zemanová se stala šéfkou volební kampaně svého manžela

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.