Finanční ředitelka Huawei zažalovala kanadskou vládu. Na řadě mají být i USA

Žaloba od Huawei

Finanční ředitelka Huawei zažalovala kanadskou vládu. Na řadě mají být i USANOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Čínská telekomunikační společnost Huawei se chystá zažalovat vládu Spojených států za to, že zakázala federálním agenturám používat její výrobky. S odkazem na zdroje obeznámené se situací to napsal server listu The New York Times (NYT). Finanční ředitelka Meng Wan-čou mezitím v pondělí zažalovala také kanadskou vládu za porušení jejích občanských práv poté, co ji zadržely úřady a tři hodiny ji prohledávaly, aniž by se dozvěděla o skutečných důvodech.

Firma bude pravděpodobně argumentovat, že nařízení je „návrh zákona“ nebo legislativní akt, který trestá osobu nebo skupinu osob bez soudního procesu. Společnost Huawei se k článku odmítla vyjádřit, uvedla agentura Reuters.

Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou, kterou loni v prosinci zadržely kanadské úřady a která nyní čeká ve Vancouveru na řízení o vydání do USA, už zažalovala kanadskou vládu, pohraniční službu a federální policii. Kanadské úřady podle ní závažným způsobem porušily její občanská práva, když ji zadržely a tři hodiny prohledávaly a vyslýchaly, aniž ji informovaly o skutečných důvodech zadržení a jejím právu nevypovídat a mít obhájce.

Společnost Huawei je v USA vnímaná jako hrozba pro národní bezpečnost. Mengová, která je rovněž dcerou zakladatele firmy Huawei Žen Čeng-feje, byla zatčena na žádost Washingtonu. Ten ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a z podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem.

Před používáním softwaru i hardwaru společnosti Huawei v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na začátku února firma Huawei adresovala především NÚKIB, ale i vládě dopis, v němž požadovala upravit nebo zrušit varování před svými technologiemi. Společnost oznámila, že je připravena bránit se u soudů i prostřednictvím mezinárodní arbitráže.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Hlavní hrozby pro NATO? Rusko a Čína, myslí si americký velvyslanec v ČR

Převedení čísla by mohlo trvat jen dva dny, schválila vláda. Zabývala se i příchodem čtvrtého operátora