ROP chce zatajit analýzu k Čapímu hnízdu. Bude vymáhat dotaci zpět?

Kauza Čapí hnízdo

ROP chce zatajit analýzu k Čapímu hnízdu. Bude vymáhat dotaci zpět?NOVÉ
Farma Čapí hnízdo Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Středočeští úředníci neplánují zveřejnit analýzu, na jejímž základě se rozhodnou vymáhat, či nevymáhat zpět padesátimilionovou dotaci na farmu Čapí hnízdo. Kdy rozhodne ROP Střední Čechy, který dotaci farmě udělil, není jasné. Analýza by ale měla být hotová do konce března. „Rozhodnutí zatím ještě nepadlo, právní analýza k této věci dosud nebyla ukončena,“ uvedl pro Echo24 ředitel úřadu Kamil Munia.

Jelikož firma s názvem Farma Čapí hnízdo, která o dotaci žádala, už neexistuje, škoda by měla případně jít za nástupnickou firmou. Majitelem farmy je nyní společnost Imoba, jež patří pod koncern SynBiol. Ten vložil premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš spolu s holdingem Agrofert do svěřenského fondu.

Právní analýzu ve věci projektu Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo ROP Střední Čechy ale zveřejnit nechce. „Zveřejnění této analýzy nepředpokládáme,“ uvedl pro Echo24 Munia. Právní analýza by ale měla být hotová do konce března, řekl právník ROP Střední Čechy Michal Novotný.

V případě, že se rozhodne ROP Střední Čechy dotaci vymáhat zpět, bude poskytovatel dotace, tedy Úřad Regionální rady postupovat tak jako v obdobných případech pří podezření na porušení rozpočtové kázně, uvedl už dříve pro server Munia. „Vyzve příjemce dotace k dobrovolnému vrácení dotace a případně zahájí daňové řízení, na jehož konci může být rozhodnutí o odvodu dotace,“ dodal Munia.

Případ Čapího hnízda je unikátní

Případ farmy Čapí hnízdo je podle úřadu unikátní. Podobný případ projektu, jenž by vyšetřoval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) s výsledným doporučením na vynětí finančních prostředků z evropského financování, doposud ROP Střední Čechy nikdy neřešil. „Ne, takový případ se v historii ROP NUTS 2 Střední Čechy nikdy předtím nevyskytl,“ uvedl Munia na dotaz redakce.

Pro podezření z dotačního podvodu kvůli padesátimilionové dotaci na stavbu rekreačního a konferenčního areálu obvinila policie premiéra v demisi Babiše. Sněmovna ho spolu s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem, který také čelí obvinění, vydala k trestnímu stíhání dvakrát. V tomto i v minulém volebním období.

Kvůli Čapímu hnízdu obvinila policie 11 lidí. Babiše a Faltýnka policie obvinila pro podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba politici tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a říkají, že jde o politickou kauzu. Okolnosti získání dotace z evropských fondů vyšetřoval i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Došel mimo jiné k závěru, že při žádosti o dotaci Čapí hnízdo byly podány nepravdivé informace.

Europoslanci mohou požádat o závěry OLAF k Čapímu hnízdu

Pokud poslanci Evropského parlamentu usoudí, že potřebují závěrečnou zprávu OLAF, aby mohli využít svého práva na dohled nad čerpáním peněz z unijního rozpočtu, mají právo o ni požádat, i když je důvěrná a není proto zveřejněna.

V odpovědi na dotaz europoslance Tomáše Zdechovského v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo to v úterý uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, o jehož reakci český poslanec informoval v tiskové zprávě. Zdechovský je členem výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT), který se v minulosti zabýval kauzou Čapí hnízdo, jež se týká českého premiéra v demisi Babiše.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte:

Europoslanci mohou vidět závěry OLAF k Čapímu hnízdu, potvrdil Juncker

Posudky k Čapímu hnízdu upozorňovaly na nejasnosti

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články