1 Nejnovější průzkum

AfD by na východě Německa mohla vyhrát volby, ukazuje průzkum

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) by mohla v říjnových zemských volbách ovládnout východ země. Podle průzkumu agentury Emnid/BamS vystoupila s 25 procenty preferencí na první příčku, předstihla tak dokonce koalici CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, které výsledek šetření přisoudil o procento méně. Třetí místo v regionu má levicová Die Linke s 18 procenty.

Až na čtvrté příčce figurují němečtí sociální demokraté (SPD), jimž podle průzkumu vychází 14 procent. Za nimi se drží se 7 procenty Svobodná demokratická strana, na šestém místě na východě Německa dosedli se 6 procenty Zelení. Ostatní politické subjekty by podle průzkumu neměly vyšplhat přes pětiprocentní hranici.

Situace se zásadně liší na západě země, kde dominuje CDU/CSU s 31 procenty a před AfD na čtvrté příčce (13 procent) se drží sociální demokraté s 19 procenty a Zelení se 14 procenty. V celoněmeckém měřítku se Alternativa pro Německo drží na třetím místě s 15 procenty. Před ní zůstává SPD s 18 procenty a CDU/CSU s 30 procenty.

Emnid/BamS šetření provedlo mezi 6. a 12. zářím, dotazovalo se celkem 1978 respondentů. Otázka zněla: „Pro kterou stranu byste hlasovali, kdyby se příští neděli konaly volby?“ Výsledky byly uveřejněny 15. září.

Čtěte také: Šéf německé kontrarozvědky kvůli Chemnitzu končí. Na nové pozici si přilepší

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.