„Řešení není složité.“ Premiér Babiš má uvolnit místo jinému z ANO, sílí hlasy

Audit Evropské komise

„Řešení není složité.“ Premiér Babiš má uvolnit místo jinému z ANO, sílí hlasyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Karolína Vaverková

V kontextu událostí okolo auditů Evropské komise ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) sílí hlasy, že by situaci vyřešila změna na postu předsedy vlády. Kromě některých zástupců ČSSD, kteří o možnosti výměny premiéra mluví, to za krok k napravení situace označil i předseda největší opoziční strany ODS Petr Fiala. Dodal, že řešení není složité. 

„Jsme přesvědčeni, že Andrej Babiš, jako osoba se střetem zájmů i s tolika trestními podezřeními nemůže vykonávat funkci předsedy vlády. Místo toho, abychom se bavili o opravdu důležitých věcech, tak tady měsíce hovoříme o různých problémech premiéra,“ uvedl ve čtvrtek Petr Fiala.

V rozhovoru pro Český rozhlas dodal, že si ODS dovede představit vládu na stejném půdorysu, jako je nyní, ale s jiným premiérem. „Musíme respektovat většinu ve sněmovně a já budu dělat vše proto, aby po volbách byla ta většina jiná. Ale toto by byl krok k napravení situace, v níž jsme nyní. Podle nás řešení není složité,“ řekl v Českém rozhlase Fiala.

Podobně jako Petr Fiala mluví i někteří zástupci vládní ČSSD. „Ideální by bylo, kdyby ANO navrhlo na předsedu vlády někoho jiného – například ministryni financí Alenu Schillerovou,“ řekl například předseda klubu poslanců ČSSD Jan Chvojka v rozhovoru pro deník E15.

První místopředseda strany Roman Onderka mluví stejně, ale je si vědom toho, že Babiš s tímto řešením nebude souhlasit. „S ohledem na to, že se každý den dozvídáme nové kauzy, které zatěžují vládní koalici, je velmi těžké predikovat politická rozhodnutí do budoucna. Dvě věci jsou jasné, výměna na pozici premiéra by politickou situaci v ČR uklidnila, ale Andrej Babiš s tím nikdy souhlasit nebude,“ uvedl Onderka pro Echo24.

Poslanec za ČSSD Petr Dolínek připomněl, že ČSSD dlouhodobě tvrdí, že předsedou vlády má být někdo jiný. „Říkáme od začátku, aby premiérem byl někdo jiný, kdo by svými problémy nezatěžoval vládu a její činnost,“ odpověděl na dotaz deníku Echo24.

Pokud by k možnosti výměny premiéra skutečně došlo, silnou roli by ve vývoji politického dění hrál prezident Miloš Zeman. Právě on by totiž nového premiéra či premiérku jmenoval.

Dále čtěte: Vyřeší Babiš svůj střet zájmů přímo s Junckerem? Naprostý nesmysl, shodují se politici

Sociální demokraté nemají strach, že by je audit poškodil. Chtějí navíc setrvat ve vládě