ODS by neměla být za každou cenu ve vládě, říká Kuba. Nechce být Pirátům menšinovým partnerem

ODS POHLEDEM HEJTMANA

ODS by neměla být za každou cenu ve vládě, říká Kuba. Nechce být Pirátům menšinovým partnerem
Hejtman Martin Kuba. Foto: ODS
2
Domov

Echo24

„Svět, který reprezentují Piráti, není podle mě moc veselejší než ten, jaký produkuje Babiš.“ Hejman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) není nakloněn tomu, aby občanští demokraté dělali po sněmovních volbách minoritního partnera Pirátské straně. ODS by měla prosazovat svoji představu vedení státu, pokud to nedokáže, nemá ve vládě co dělat, řekl deníku Právo.

Kuba neoplývá nadšením ani ze vzniku koalice SPOLU. „ODS měla být stranou, která bude mít sama ambici vyhrát volby. ODS je postavená na to, aby vládla a dokázala prosadit svou vizi světa. A tuto myšlenku by neměla opouštět. My jsme v Jihočeském kraji také zvažovali koalici, ale rozhodli jsme se jít sami a povedlo se, že jsme skončili šest desetin za ANO. Já jsem dostal nejvíc preferenčních hlasů. A bylo to tím, že jsme stále opakovali, jak chceme kraj vést, a ne to, s kým chceme jít do koalice. Nekritizuji to, ale tvrdím, že ODS má stále být dominantní politickou silou a nesmí přijmout pozici, že aby vyhrála, tak se musí spojit s ostatními stranami,“ řekl.

Jihočeský hejtman věří, že i samotná ODS má na to, aby porazila Babiše, ale chce to více úsilí. „Vždy mě bude mrzet, že ODS není stranou, která sama porazí ANO,“ uvedl. Fakt, že Babišovo ANO dokáže držet krok a dokonce v průzkumech překonávat koalice sestávající ze dvou nebo tří stran, pokládá za „neštěstí české politiky“. „Podle mého ODS dokáže porazit Babiše, ale musí se na tom pracovat. Když už tu trojkoalici máme, tak jejím hlavním úkolem je vyhrát volby,“ uvedl Kuba.

Kuba se obává i povolební spolupráce s koalicí Pirátů a STAN. „S kým půjdeme do vlády, je věcí našich předsedů, ale průzkumy ukazují, že bude velmi těžké sestavit stabilní vládu,“ myslí si. „Ta hra by podle mého neměla být o tom, jestli za každou cenu sedět ve vládě, ale o tom, jak prosadit svou představu. A pokud to nedokážu, tak ve vládě nemám co dělat,“ řekl deníku Právo.

Poměrně kriticky se vyslovil i k možné spolupráci s Přísahou Roberta Šlachty. „Je smutný pohled, že část národa každé volby hledá spasitele, kterému stačí říct, že všechny zavře. To se stále opakuje. Komunisté říkali, že když zavřou kulaky, tak se všichni budou mít dobře. Pak přišly Věci veřejné, teď pan plukovník Šlachta. A je smutný pohled na to, že část lidí si myslí, že pokud se někdo zavře, tak se budou mít lépe. Varuji před tím, protože jsem seděl s Věcmi veřejnými ve vládě,“ prohlásil.

Naopak se hejtman Kuba vcelku staví za předsedu ODS Petra Fialu. „Petr Fiala v jednu chvíli ODS extrémně pomohl a vrátil ji do hry,“ řekl. Na druhou stranu si myslí, že by měl Fiala umět víc vyvolávat emoce, podobně jako premiér Andrej Babiš. „Kolegové v ODS by si měli uvědomit, že lidé nevolí jen tak, že si přečtou programy a zamyslí se, který je nejlepší. Lidé volí pudově a lídr musí vzbuzovat důvěru. Swingovost voličů, že dokážou volit tu jednu stranu, tu druhou, je větší, než si většina politiků připouští,“ řekl. Na schopnosti vyvolat emoce by podle něj měla ODS zapracovat.

Foto: Echo24.cz