Babiš si návrh na posílení pravomocí vlády zřejmě sám od Metnara vyžádal. Pak se od něj distancoval
Metnarův návrh
Premiér Andrej Babiš (ANO) podle zjištění serveru Aktuálně.cz a Respekt věděl o návrhu ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO), který navrhoval předat za nouzového stavu vládě a premiérovi plnou moc ve státě. Aktuálně.cz tvrdí, že má k dispozici dokument, který dokazuje, že Babiš začátkem března Metnarovi předložení materiálu vládě dokonce sám uložil. Když v úterý ráno návrh vzbudil značně negativní reakce, Babiš uvedl, že o návrhu nevěděl a do Metnara se navezl, že se mu tohle nepovedlo a že s tím absolutně nesouhlasí.
Návrh ministra obrany Metnara, který vládě v pondělí uprostřed nouzového stavu předložil zprávu, pojednával o tom, že je třeba vládě a premiérovi přisoudit pravomoc k tomu, aby mohli zemi v době krize řídit sami. Pokud by byl parlament neschopen rozhodovat, jeho pravomoci by přešly na vládu. Kdyby byl neschopný vykonávat svou funkci i kabinet, pravomoci by přešly na premiéra.
Babiš návrh odmítl. „Absolutně s tím nesouhlasím, zastavil jsem to a projednávat to SAMOZŘEJMĚ nebudeme,“ napsal Babiš na svém twitteru. Tvrdil, že tento dokument si zadala vláda v roce 2015, kdy byl premiérem Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Babiš byl ministrem financí.
Absolutně s tím nesouhlasím, zastavil jsem to a projednávat to SAMOZŘEJMĚ nebudeme. Nevím, proč teď @ObranaTweetuje vytáhlo dokument, který jim zadala vláda už v roce 2015. Tohle se kolegům fakt nepovedlo. https://t.co/JCwidilyno
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 31, 2020
Redakce Aktuálně.cz uvádí, že má přitom k dispozici dokument, který potvrzuje, že Babiš o přípravě dokumentu věděl a sám ho zadal letos v březnu. „Vážený pane předsedo vlády, v návaznosti na usnesení Bezpečnostní rady státu ze dne 2. března 2020 č. 5 předkládám na jednání vlády materiál ‚Zpráva o plnění neuzavřených úkolů vyplývajících z optimalizace současného bezpečnostního systému České republiky‘ a žádám Vás o jeho zařazení do části C programu schůzce vlády,“ napsal ministr obrany Metnar Babišovi 30. března. Právě zmíněné Bezpečnostní rady státu ze 2. března se mimo jiné účastnil i premiér Babiš.
Vládní materiál ostře kritizuje opozice, která se obává oslabení role parlamentu, nelíbí se jí doba, kdy se dokument projednává. Například podle místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti) není k posílení role vlády a předsedy vlády důvod. „I v případech, kdy se nemůže scházet Poslanecká sněmovna jako celek, stále existují varianty, kdy jejím jménem může vystupovat volený orgán Sněmovny,“ uvedl. Návrh v současné situaci označil za ohrožení principů parlamentní demokracie a dělby moci.
Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v ČT24 zmínil, že jde podle něj o již druhý pokus schválit kontroverzní návrh během nouzového stavu. Prvním podle něj byl pokus schválit návrh zákona o evidenci skutečných majitelů firem, který by upravoval vlastnictví holdingu Agrofert.
Místopředseda ČSSD Michal Šmarda Babiše hájí. „Já si skutečně myslím, že nebylo záměrem předsedy vlády Andreje Babiše, aby si posílil svoje pravomoci teď, v nouzovém stavu, a obešel tak demokratický proces. Řekněme, že pan ministr Metnar si neuvědomil, že Česká republika je v nouzovém stavu, a splnil nějaký termín, kdy měl předložit nějaké stanovisko. Bylo by nesmyslné, politicky neprozíravé a až hloupé, kdyby v této situaci byl tento materiál dál projednáván,“ uvedl v Událostech, komentářích v České televizi. Také vyjádřil názor, že Babiš téměř jistě o dokumentu věděl, jenom netušil, že byl v této době vložen do systému vlády.
Od návrhu couvá i samotný ministr obrany Metnar, který uznal, že načasování návrhu se nezdařilo. „Přiznávám, že načasování vložení doporučujícího úvahového dokumentu do vládního systému bylo nešťastné, rozhodně nechci v dané situaci oslabovat moc Poslanecké sněmovny! Pokud by v budoucnu k něčemu mělo dojít, musí k tomu být široká politická shoda!“ uvedl.
Někteří zástupci opozice vyzvali Metnara k rezignaci. Představitelé TOP 09 a STAN přirovnali návrh k aktuálnímu dění v Maďarsku, které přijalo kontroverzní zákon, jenž podle kritiků vládě umožňuje bez přesného časového vymezení řídit zemi v době nouzového stavu pomocí dekretů a dává jí větší kontrolu nad novináři.