Muž a žena jsou biologické pojmy, útočili na mě za to, říká vědec

AKADEMIK SE STÁHL Z VĚDY

Muž a žena jsou biologické pojmy, útočili na mě za to, říká vědec
Reprosnímek, Colin Wright. Foto: YouTube - Unsafe Space
Svět

Echo24

Evolučnímu biologovi Colinu Wrightovi podle jeho slov říkali, že „se mýlí, je hloupý, ale nikdy že je bigotní“. To se ale změnilo, když vstoupil do akademického světa, kde se prý stal terčem útoků levice, která mu znepříjemňovala kariéru. To vše kvůli jeho přesvědčení, podle něhož „muž a žena nejsou společenské konstrukty, ale skutečné biologické pojmy, které nemají žádné spektrum možností“, píše server The College Fix.

Američan Wright své zkušenosti popsal v článku nazvaném „Think Cancel Culture Doesn’t Exist? My Own ‘Lived Experience’ Says Otherwise“. Vědec, který v roce 2018 získal na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře Ph.D., se kvůli kritice sám rozhodl skončit ve výzkumném centru Pensylvánské státní univerzity a vzdát se plánů na profesuru. Jeho oponenti totiž prý odmítali přijmout názor, že lidská pohlaví jsou dvě – muž a žena - a že neexistuje žádné spektrum genderových možností.

Podle něj hledisko, že „pohlaví se liší podle lidské osobnosti a preferencí a že jsou zcela výsledkem socializace“, je „pseudověda“. Jeho kritici mu prý nemohli zapomenout několik textů, především ty v online magazínu Quillette nebo Wall Street Journal. „Feministky a transsexuální aktivisté mě nařkli z kontroverzních názorů,“ řekl.

Wright se proto v dubnu rozhodl odejít. „Budiž pochvalou pro Pensylvánskou univerzitu, že mě nevyhodili. Ve skutečnosti jsem měl možnost prodloužit smlouvu o rok. Ale nevěřím, že jakákoliv má dřina nebo talent by za současné situace vedly k úspěšnému akademickému místu,“ prohlásil. „Nechtěl jsem ani ztrácet čas neustálým nařčením z nenávisti k transsexuálům nebo rasismu,“ dodal.