Václav Havel by se otáčel v hrobě, zlobil se Kubera kvůli protikuřáckému zákonu

Ústavní soud

Václav Havel by se otáčel v hrobě, zlobil se Kubera kvůli protikuřáckému zákonuNOVÉ
Senátor Jaroslav Kubera Foto:

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Bezprostředně po rozhodnutí Ústavního soudu, který nezrušil protikuřácký zákon, se vyjádřil asi největší kritik zákona senátor Jaroslav Kubera. Pronesl, že zákon není o péči o zdraví, ale o nenávisti. Václav Havel by se podle něj zase otáčel v hrobě, kdyby viděl kuřárny na ruzyňském letišti. Redaktorku České televize navíc obvinil, že je jako nekuřačka ve střetu zájmů.

„Ústavní soud rozhodl velmi šalamounsky, což jsem očekával. Ta první část mě těší, že ty největší zrůdnosti odstranil a ta druhá část mě těší také, protože on úplně v závěru řekl, že nic nebrání zákonodárcům, aby projednali to, co teď mají na stole. Znamená to zmírnění, a to zmírnění rozhodně protiústavní není,“ vyjádřil se Kubera v České televizi k rozhodnutí Ústavního soudu.

Kubera se však během rozhovoru v České televizi brzy rozčílil, a to v momentě kdy byl dotázán na kuřárny: „Do kuřáren žádný personál nechodí, takže není žádný personál ohrožen. Stejně jako ve dvou telefonních budkách na ruzyňském letišti, které pan ředitel chce ještě prvního května odstranit. Na rozdíl od jiných letišť, které jsem absolvoval, všude jsou normální civilizované podmínky pro nekuřáky i kuřáky, jenom tady je vždycky ten extrém a potom to musíme zmírňovat, předělávat.“

Během popisování situace na pražském letišti Kubera neváhal využít i jméno prezidenta, po kterém je letiště pojmenováno. Václav Havel byl podobně jako Kubera silným kuřákem. „Na Každém letišti mají slušně vybavenou kuřárnu s křesly, dostatečně odvětranou a ne dvě telefonní budky jako na letišti v Ruzyni. Václav Havel by se musel otáčet v hrobě. Tam není žádná péče o zdraví, to je prostá lidská nenávist,“ řekl senátor.

Redaktorka argumentovala, že kouření v restauracích zdravotně odnáší především personál. „Ale to je přece věc té obsluhy, je tisíce povolání v hutích, kde jsou pracovníci vystaveni mnohem složitějších podmínkám, každý čekající Pražan na tramvajové zastávce nadýchá karton cigaret, než ta jeho tramvaj přijede, a přesto nikoho nenapadne zakázat automobilový provoz,“ reagoval Kubera.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Senátor dokonce obvinil redaktorku z toho, že je nekuřačka a tudíž se nachází ve střetu zájmů: „Problém je i s médii, protože vy jste zřejmě nekuřačka, to znamená že jste v těžkém střetu zájmů.“

Redaktora oponovala, že se v zemích, kde protikuřácký zákon funguje, snížil počet civilizačních chorob. I na to měl rozčilený Kubera argument: „Jak je možné, že v padesátých letech, když všichni kouřili cigarety bez filtru, bylo množství civilizačních chorob desetinové, než je teď? Takže tím to asi nebude.“

Ústavní soud ve středu zamítl návrh na zrušení několika bodů takzvaného protikuřáckého zákona. Jednalo se například o úplný zákaz kouření v restauracích nebo zákaz prodeje alkoholických nápojů v automatech. Vyhověl jen drobné úpravě v několika paragrafech. Návrh na zrušení podala skupina senátorů, podle nichž veřejná moc v liberálním státě nemá vnucovat lidem životní styl, který momentální držitel moci považuje za správný.

Čtěte také: Ústavní soud nezrušil zákaz kouření v restauracích. Provedl jen dílčí úpravy

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články