Pákistánský soud posílá na smrt křesťana za urážku proroka Mohameda
ROZSUDEK SMRTI
Pákistánský soud odsoudil k trestu smrti křesťana, který podle obžaloby odeslal mobilním telefonem krátkou textovou zprávu s „rouhačským obsahem“. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na odsouzencova obhájce, který se proti úternímu verdiktu hodlá odvolat.
Sedmatřicetiletý Ásif Pervaíz byl kvůli údajnému rouhání zadržen už v roce 2013. Obvinění proti němu vznesl nadřízený v továrně na oděvy, ze které Pervaíz odešel kvůli šéfově snaze obrátit ho na islám, řekl AFP obhájce Sajf Malúk. Jeho klient popírá všechna obvinění, tvrdí, že šéfovi pouze přeposlal spornou sms, obsahující podle agentury Reuters hanlivé poznámky o muslimském prorokovi Mohamedovi.
Urážka proroka se v Pákistánu, převážně muslimské zemi, povinně trestá smrtí, dodal Reuters.
„Tento případ měl soudce odmítnout,“ řekl AFP obhájce. „(Pervaíz) už strávil sedm let ve vězení čekáním na rozsudek. Kdo ví, kolik let ještě bude muset čekat, než to celé skončí?“ dodal v narážce na skutečnost, že přetížené pákistánské justici trvá roky, než se k odvoláním dostane.
Rouhání je velice citlivá otázka v Pákistánu, kde i nedokázané obvinění z urážky islámu může vést k vraždě či lynčování. Nedávno byl v Péšávaru v soudní budově zastřelen Američan, obviněný z rouhačství, připomněla AFP. Nicméně dodala, že žádný odsouzenec za rouhačství nebyl až dosud popraven.
Malúk už hájil křesťanku Asii Bibiovou, původně odsouzenou k smrti za údajnou urážku islámského proroka Mohameda, kterou po osmi letech v cele smrti předloni osvobodil pákistánský nejvyšší soud. Případ vyvolal velké emoce v Pákistánu i v zahraničí. Rozsudek s trestem smrti pobouřil v celém světě křesťany, zatímco v Pákistánu muslimští fanatici trvali na popravě. Zavraždili dokonce ministra pro menšiny a guvernéra provincie Paňdžáb, protože se Bibiové, matky čtyř dětí, zastal. Po osvobození křesťanky vypukly násilné demonstrace po celém Pákistánu. Bibiová i s rodinou nyní žije v Kanadě.