Sektorová daň pro banky je další socialistický nesmysl!

Politická aréna

Sektorová daň pro banky je další socialistický nesmysl!
Statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka a předseda strany Jan Hamáček Foto:

FOTO: Twitter/Tomáše Petříček

 

1
Politická aréna
Tomáš Zdechovský
Sdílet:

Sektorová daň pro banky je další socialistický nesmysl! Zdaňme banky, budeme mít více peněz. Asi tak si představuje ČSSD, že funguje ekonomika. Nefunguje, tento na první pohled líbivý nápad je ve skutečnosti naprostá hloupost.

Proč naprosto nesouhlasím s myšlenkou zavedení sektorové daně pro banky, po níž nyní tak hlasitě volají sociální demokraté? Nad jejich návrhem totiž nelze než nevěřícně kroutit hlavou. Opravdu si někdo svéprávný v ČSSD myslí, že zavedením speciální daně pro banky získá další peníze do rozpočtu od „těch bohatých cizích bank“?

Chápu, že tento návrh může na první pohled působit velmi líbivě. Jenomže jak to většinou u podobných návrhů bývá, bude mít i sektorová daň bankám nezamyšlené důsledky, o kterých se bohužel příliš nemluví.

Hlavní problém sektorové daně spočívá v tom, že se jedná o past na lidi, kteří mají třeba jen jeden účet,kam si nechávají poslat svůj plat a občas z něho něco zaplatí. Důsledkem zavedení této daně bude, že banky zdraží své služby a náklady na novou daň pak přenesou na své klienty. Sektorovou daň pak zaplatí jako další životní náklad občané našeho státu. Jinými slovy, daň odnesou především chudší lidé, kterým přitom má toto opatření pomoci… Mají sociální demokrati voliče za naprosté pitomce, kteří si nejsou schopní spočítat, že dvě a dvě jsou čtyři?

Daňové příjmy se dají řešit daleko efektivněji

Přitom existuje celá řada jiných a mnohem lepších řešení toho, že banky nepřispívají více peněz do státní kasy na daních. Místo sektorové daně bych vládě doporučil více se věnovat řádnému zdanění bank. Kromě toho by rozhodně nebylo od věci zjistit, zda třeba banky nepřiměřeně neúvěrují svoji zahraniční mateřskou společnost nebo cizí filiálku.

Dále bych se podíval i na transferové ceny, zda není zisk vyváděn do ciziny. A konečně by bylo dobré se podívat, jestli dividendy vyplácené zahraniční mateřské společnosti neohrožují stabilitu české pobočky.

Je samozřejmě s podivem, že téměř neroste výnos daně z příjmů právnických osob, které platí ze svého zisku i banky. Návrh ČSSD ale z tohoto absolutně nic neřeší. A tak se ptám, kam mizí jejich zisk a proč to není státem pečlivě kontrolováno? Proč se ten problém přehazuje na obyčejné občany?

Jsme opravdu tak zaostalý stát, že si musíme vymýšlet stále nové daně a jejich změny, aby se v tom nevyznal už ani oborník? Komu to slouží? Sektorová daň pro banky není nic jiného, než další naprostý nesmysl!

Sdílet:

Hlavní zprávy

politicka-arena
×

Podobné články