Exnáměstek primátora dostal podmínku za nevýhodný nákup pro město

Exnáměstek primátora dostal podmínku za nevýhodný nákup pro městoNOVÉ
Josef Malíř Foto:

Foto: printscreen – youtube / Fakta o vodě

Domov

předražená koupě garáží

Soud bývalému náměstkovi královéhradeckého primátora Josefu Malířovi (VPM) uložil trest 2,5 roku vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli nevýhodnému obchodu pro město. Šlo o předraženou koupi parkovacího domu. Rozsudek není pravomocný. Krajský soud se případem zabýval podruhé, kauzu mu vrátil k novému projednání Nejvyšší soud po dovolání nejvyššího státního zástupce. Žalobce nesouhlasil se zprošťujícími rozsudky krajského a vrchního soudu.

„Hlavním garantem byl obviněný, že šlo o nevýhodnou cenu pro městu, šlo dovodit. Cena byla uhrazena o 25 milionu vyšší než cena obvyklá. Trest je odpovídající tomu, co spáchal a jak se choval při i po činu,“ řekl předseda senátu krajského soudu Miroslav Mjartan. Podle soudu způsobil obžalovaný škodu zhruba 25 milionů korun. Malíř by měl jako náhradu škody zaplatit Hradci Králové 23,8 milionu korun, tedy částku, kterou město požadovalo.

Rozhodnutí soudu přivítal státní zástupce Petr Kouble. „Vítám, že padl výrok o vině. Projekt byl předražen nejméně o 25 milionu korun, tedy nikterak bagatelně. Obžalovaný toto aktivně prosazoval, používal zkreslenou argumentaci. Z toho pohledu je plně na místě, že by za to měl nést odpovědnost v trestní rovině. Rozhodně nejde o kriminalizaci nějakého obvyklého jednání v běžné činnosti řadových zastupitelů obcí a podobně. Není obvyklou činností zastupitelů postupovat tak, aby vědomě předražovali konkrétní projekt. Kdo takto postupovat nebude, nemá se čeho bát,“ řekl novinářům Kouble.

Malíř zvažuje odvolání. „S rozsudkem se vnitřně nemohu ztotožnit. Vidím tam určitý rozpor v úmyslu a v tom vlastním zdůvodnění výše trestu. Zvažuji odvolání,“ řekl Malíř, který trvá na své nevině. „Asi všichni jsme měli pocit, že je to cena vysoká, ale rok předtím jsme rozhodovali o parkovacích místech v hradeckém pivovaru na základě nabídky kraje. Cena tam byla ještě o 30 procent vyšší. V té době bylo paradigma jiné, věděli jsme, že si pořizujeme něco, co je v uvozovkách dražší, ale zároveň jsem tím naplňovali několik záměrů města – podpora bytové výstavby, revitalizace brownfields a zároveň naplnění podmínky pro možnost zkolaudování přednádražních prostor a terminálu hromadné dopravy,“ řekl Malíř.

V kauze parkovacího domu v areálu bývalé mlékárny u hlavního vlakového nádraží obžaloba vinila Malíře z toho, že jako předkladatel ostatním členům rady města a zastupitelstva vědomě podával nepravdivé a zkreslené informace s tím záměrem, aby si Hradec Králové koupil parkovací dům, který budovala soukromá firma. Město za parkovací dům v roce 2010 zaplatilo 75 milionů korun, ale podle revizního znaleckého posudku byla obvyklá cena nemovitosti 41,6 milionu.

Státní zástupce pro Malíře žádal pětileté vězení. Malíř vinu od počátku odmítal.

Čtěte také: Stovky lidí nechtějí kandidovat. Vadí jim zveřejňování majetku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články