Co s opilými bezdomovci? Otevřeme jim nálevnu, navrhují v Brně

brněnští bezdomovci

Co s opilými bezdomovci? Otevřeme jim nálevnu, navrhují v BrněNOVÉ
bezdomovec Foto:

Foto: Shutterstock

Domov

voš Echo24

S originálním řešením otázky opilých bezdomovců v centru města přišla brněnská radnice. Chce zřídit nízkoprahové denní centrum, kde budou moci bezdomovci konzumovat alkohol. V tradičních azylových centrech přitom musí být lidé střízlivý. O netradičním nápadu informovala TV Nova.

Bezdomovci, kteří popíjejí a žebrají peníze na veřejných místech, jako je například hlavní nádraží, se budou moci v budoucnu podle návrhu brněnské radnice přesunout do nového nízkoprahového centra, kam budou moci přijít i v podnapilém stavu a konzumovat zde alkohol. Brno tím chce řešit otázku pořádku v centru města.

„Cílovou skupinou jsou zejména pouliční konzumenti alkoholu, kteří mohou mít přidružené chronické, fyzické a psychické potíže a zároveň čelí nevyhovující bytové situaci nebo bezdomovectví. Důvodem konzumace alkoholu na ulici je často například hledání společnosti nebo zákaz konzumace alkoholu v místě, kde žijí, jako například ubytovna nebo azylový dům,“ komentoval návrh náměstek primátora Matěj Hollan z hnutí Žít Brno.

Návštěvníci nízkoprahového centra nebudou nuceni k abstinenci, jak tomu bývá obvykle v azylových centrech. I tak zde budou platit pravidla pití alkoholu, či vzájemného chování. Projekt je zatím ve fázi příprav a provádí se terénní výzkum mezi bezdomovci. Brno se inspirovalo například ve Velké Británii, v Rakousku, či v Německu, kde podobná centra již fungují.

Čtěte také: Žít Brno chce přijímat migranty z Itálie. Píše Babišovi i Italům 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.