STAN dotahuje padající Piráty. Na křesle pro lídra Bartoše to nic nemění, říká Rakušan
PODZIMNÍ SNĚMOVNÍ VOLBY
Původní převaha jedné strany ve volební koalici Pirátů a Starostů se mění. V průzkumech koalice dále oslabuje a podle toho nejnovějšího za tím stojí především úbytek potenciálních voličů na straně Pirátů. Ti si vzhledem k převaze hlasů vyjednali v možné budoucí vládě křeslo premiéra, podle předsedy STAN Víta Rakušana na tom však průzkumy nic nezmění.
Koalice Pirátů a STAN začala v posledních měsících ztrácet ve volebních modelech podporu. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi si meziměsíčně pohoršila o dva procentní body a podle červnového modelu by obsadila první místo s 24 %. Stojí za tím přitom především propad preferencí samotné Pirátské strany, hnutí STAN si naopak polepšilo.
V modelu bez volebních koalic tak Piráti dosahují se 14 % jen o procentní bod lepšího výsledku než Starostové. V počátcích koalice měli přitom Piráti i zhruba dvojnásobnou převahu. Koaliční smlouva tak uvádí, že kandidátem na premiérské křeslo bude celostátní lídr Pirátů, kterým je jejich předseda Ivan Bartoš.
Podle předsedy Starostů Víta Rakušana se na tom nic nezmění, ani pokud by trend oslabování Pirátů a růstu STAN pokračoval. „Máme podepsanou koaliční smlouvu, která definuje našeho jednoznačného kandidáta na premiéra, máme programově silnou koalici, která chce vyhrát příští volby. Předvolební průzkumy nás nesmí ukolébat, ani znervóznět. A to ani ve vnitřní atmosféře koalice,“ uvedl pro deník Echo24 Rakušan.
Piráti si v průzkumech Kantaru pohoršili za poslední dva měsíce o pět procentních bodů. „Největší odliv nastal směrem ke koalici SPOLU, zejména TOP 09, pokud by kandidovala samostatně, a to nejčastěji jako reakce na některé zveřejněné programové body Pirátů (zvyšování některých daní či obecně přílišná levicová orientace, v květnu to byla i příprava eura),“ uvádí agentura. K TOP 09 pak mířili především mladší voliči, u kterých se obecně těší vyšší podpoře.
Druhá koalice, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci, si tak naopak polepšila, v červnovém modelu by získala 23,5 % hlasů, čímž se prakticky dotáhla na koalici Pirátů a STAN. Rostla však i podpora vládního hnutí ANO, které by získalo 21,5 % a skončilo třetí. „Ze statistického hlediska jsou ale jejich síly nyní vyrovnané,“ dodává agentura Kantar.
Zdá se tak, že hnutí premiéra Andreje Babiše zastavilo pád preferencí, který nastal na přelomu roku v reakci na vývoj koronavirové krize. Stabilizovalo se na úrovní kolem 20 %. Voliči, a to včetně pro Babiše stěžejních starších věkových kategorií, pak hnutí ANO odcházeli především k Pirátům, SPD a částečně ke KSČM. Nadále pak hnutí ANO přebírá voliče i nové hnutí Přísaha bývalého šéfa elitního policejního útvaru Roberta Šlachty, které si v posledním průzkumu připsalo další růst na 6 %.
Koalice pro volby, které se budou konat letos na podzim, začala nabývat konkrétnější rozměry loni v říjnu, kdy celostátní výbor STAN rozhodl, že zahájí vyjednávání výhradně s Piráty. Smlouvu dojednala obě uskupení před Vánoci, na začátku ledna ji postupně schválily jejich orgány. Celostátní výbor Starostů ji podpořil 92 procenty hlasů, Piráti pak v internetovém hlasování všech členů strany 79 procenty hlasů. Celostátním lídrem uskupení je předseda Pirátů Ivan Bartoš. STAN podle dohody obsadí první pozici kandidátky ve čtyřech krajích.
Do Sněmovny by se podle červnového modelu agentury Kantar dostalo ještě SPD se ziskem 12,5 procenta. KSČM i vládní ČSSD by skončily pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk mandátů. V minulém týdnu zveřejnilo aktuální volební model také Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj by volby v červnu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, pro koalici Spolu by se rozhodlo 19,5 procenta voličů. Do Sněmovny by se podle tohoto průzkumu dostaly také SPD, KSČM a ČSSD.