Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange byl zatčen

Zakladatel WikiLeaks

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange byl zatčenAKTUALIZOVÁNO
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / Cancillería del Ecuador

1
Svět

vt Echo24

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který se od roku 2012 skrýval na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, byl zatčen a z ambasády odveden. Soud v Londýně ho nyní shledal vinným z porušení podmínek kauce v souvislosti s obviněním ze znásilnění ve Švédsku. Podle agentur mu hrozí maximálně rok vězení. Assange vinu odmítá. Do dalšího soudního stání 2. května zůstane ve vazbě, uvedl server Sky News. 

Soudce magistrátního soudu Michael Snow prohlásil, že Assange se „chová jako narcista, který nevidí dál než za vlastní sobecký zájem“. Sedmačtyřicetiletý Australan se během soudního jednání podle britského tisku často obracel tváří k publiku a pokyvoval hlavou, sám ale nevypovídal.

Assangeovi právníci argumentovali tím, že jejich klient se nemůže u britských soudů dočkat spravedlivého procesu, neboť cílem Londýna je „zajistit jeho vydání do USA“. Soudce to označil za směšné.

Ekvádor Assangeovi odňal azyl, protože opakovaně porušoval mezinárodní úmluvy a pravidla každodenního provozu ambasády, napsal ekvádorský prezident Lenín Moreno na svém twitteru. Skutečnost, že Británie Assangeovi azyl odebrala, považuje server Wikileaks za porušení mezinárodního práva. Internetový portál WikiLeaks se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat.

„Je zcela správné, že Assange stane v Británii řádně před spravedlností. O tom, co bude následovat, rozhodne soud,“ uvedl v prohlášení náměstek britského ministra zahraničí Alan Duncan. „Jsme velmi vděční za krok, který učinila ekvádorská vláda spolu s prezidentem Morenem,“ řekl dál Duncan. „Dnešní akci předcházel dlouhý dialog mezi oběma zeměmi. Těším se, že v nadcházejících letech budou Británií a Ekvádor pojit silné bilaterální vztahy,“ uzavřel.

Assange se uchýlil na ekvádorské velvyslanectví v roce 2012, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chtělo vyslechnout kvůli obvinění ze znásilnění z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko v roce 2017 případ odložilo. Stále ale může být vydán i do USA, kde mu hrozí stíhání za zveřejnění dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu. Ekvádorský prezident Moreno ale podle Reuters uvedl, že jeho země dostala od Londýna záruku, že Assange nebude vydán do země, kde by mu hrozil trest smrti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zamítněte českou žalobu na směrnici o držení zbraní, radí soudu advokátka EU

#MeToo neplatí. Oscarový herec Rush vysoudil po křivém obvinění odškodné