KLDR potřebuje v denuklearizaci bezpečnostní záruky, prohlásil Putin
SUMMIT ve Vladivostoku
Severní Korea potřebuje v procesu denuklearizace bezpečnostní záruky, je však předčasné hovořit o tom, jak podstatné budou. Po čtvrtečním jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem to ve Vladivostoku řekl ruský prezident Vladimir Putin. Nejdřív je podle něj třeba učinit první kroky ke zvýšení vzájemné důvěry. Čas pro obnovení šestistranných rozhovorů o korejském problému, přerušených před deseti lety, podle Putina ještě nenastal.
Rozhovory nejvyšších představitelů Ruska a Severní Koreje ve Vladivostoku byly „velmi obsažné“, zabývaly se perspektivou zlepšení vztahů obou korejských států, strategickou stabilitou a rozvojem dvoustranných styků. Shodli se na tom oba státníci. Podle Putina se diskuse týkala mezinárodních sankcí, vztahů Severní Koreje s USA a denuklearizace Korejského poloostrova.
Putin severokorejského hosta podle ruských médií oslovoval „vážený soudruhu předsedo“, zatímco Kim označil Rusko za „velkého spřáteleného souseda“ a tlumočil „drahým ruským přátelům“ pozdravy severokorejského vedení.
Putin po jednání novinářům řekl, že přístupy Ruska a Spojených států k řešení korejského problému jsou „do jisté míry“ stejné. Moskva i Washington jsou pro úplnou denuklearizaci poloostrova. Ve světě je ale podle ruského vůdce zapotřebí obnovit situaci, kdy se vše bude rozhodovat podle mezinárodního, nikoli podle pěstního práva.
Šéf Kremlu se rovněž zmínil o možnosti obnovení šestistranných jednání o řešení korejské krize, která před deseti lety skončila ve slepé uličce. Rozhovorů se účastnily Rusko, USA, Japonsko, Čína a oba korejské státy. Mnozí ruští i západní komentátoři spekulovali, že Putin bude ve Vladivostoku obnovení rozhovorů navrhovat.
Prezident ale novinářům řekl, že si není jist, zda čas pro obnovení šestistranných rozhovorů nastal. „Mnohostranné jednání může nastat, až bude nastolena otázka mezinárodních záruk pro Pchjongjang, teď to nijak naléhavé není,“ řekl Putin. Je si nicméně jist, že dvoustranné dohody o bezpečnostních zárukách dostatečné nebudou.
„Přijel jsem do Ruska, abych si vyměnil názory na situaci na Korejském poloostrově, která je jedním z nejaktuálnějších mezinárodních problémů, a abych posoudil metody mírového urovnání této otázky a vyměnil si názory na rozvoj našich dvoustranných styků v souladu s potřebami nového století,“ citovala ruská agentura TASS Kim Čong-una. Jednání bylo podle něj „užitečné a konstruktivní“. Kim doufá, že v tomto duchu bude pokračovat.
Putin je znám tím, že světové státníky při summitech většinou nechává čekat. Tentokrát se ale na místo setkání dostavil půl hodiny před Kimem. Hovořili spolu v jedné z budov Dálněvýchodní federální univerzity na ostrově Russkij. Podle ruských novinářů přitom v areálu pokračovala výuka a studenti volně procházeli nedaleko místa summitu. Z blízké univerzitní auly se ozývaly zvuky orchestru pilujícího nejobtížnější pasáže slavnostního koncertu, který je pro oba státníky připraven na čvrteční večer.
Podle Putina se jednání dotklo i dějin vzájemných vztahů. „Samozřejmě jsme hovořili o situaci na Korejském poloostrově a vyměnili jsme si názory na to, co je třeba udělat pro perspektivy jejího zlepšení,“ konstatoval ruský prezident. Podle ruských novinářů trvalo setkání jen za účasti tlumočníků dvě hodiny, i když pro ně bylo v programu severokorejského diktátora vyhrazeno 50 minut.