Takové lidovecké řešení
komentář
Nad členstvím maďarského Fideszu v Evropské lidové straně zůstává i po dnešku viset otazník. Jen ho ostatní členové obtáhli fixou. Výsledek se nerozpakují prezentovat jako své vítězství jedni ani druzí; z obou stran vyhrál hlavně chladný pragmatismus zaobalený do lidoveckého „nevím“.
O tom, jak podivuhodného kompromisu se podařilo ve středu večer dosáhnout, svědčí fakt, že se k němu přihlásilo 190 europoslanců a jen tři byli proti. Znamená to, že rozhodnutí podpořili jak členové ze Skandinávie a Beneluxu, kteří původně požadovali Orbánovo vyloučení, tak Vzhůru Itálie Silvia Berlusconiho, kteří slíbili Fidesz podržet, či Slovinské demokratické strany Janeze Janši, jenž dokonce prohlásil, že pokud Maďary vyhodí, jeho strana půjde za nimi.
Nejlépe to vystihuje staré pořekadlo o nažraném vlkovi a celé koze. Prohlasované usnesení je plné záludných formulací, které mají potenciál uspokojit obě strany. Členství Fideszu nebylo pozastaveno, pozastavil jej sám, by itself, na základě společné dohody, common agreement. Fidesz mimo jiné v rámci frakce ztrácí možnost hlasovat do doby, než dojde k „evaluaci“ situace na základě „monitorování“.
O to už se mají postarat „tři moudří muži“ – Hans-Gert Pöttering, Herman Van Rompuy a Wolfgang Schüssel; poslední jméno je zvlášť pikantní, neboť bývalý rakouský kancléř byl sám „evaluován“ moudrými muži, když bylo jeho straně před devatenácti lety pozastaveno členství kvůli koalici se Svobodnými Jörga Haidera. Pro situaci Orbána bude mít dostatek pochopení.
Maďaři proti moudrým mužům postaví genderově vyrovnanější tým dvou moudrých žen – ministryně pro rodinu Katalin Novákové a tajemnice pro evropské záležitosti Judit Vargové, obě výrazné tváře strany; mladé, mnohodětné – a jednoho muže: spoluzakladatele Fideszu a stálice Evropského parlamentu (je europoslancem nepřetržitě od roku 2004) Józsefa Szájera.
Szájer je mimochodem klíčem k tomu, proč Fidesz nemusí omezení hlasovacích práv mrzet. Strana ve více než 90 procentech případů hlasuje s frakcí – a Szájerovi ještě přischla role toho, který disciplinuje poslance jiných stran, aby drželi basu. Hlasy Fideszu mohou chybět lidovcům, ale Fideszu možnost hlasovat proti frakci chybět nebude, protože ji tak jako tak obvykle nevyužívá.
Maďarský premiér sice na tiskové konferenci konané bezprostředně po hlasování seděl jako oukropeček s hlubokým žalem ve tváři – Maďaři mají rádi své mučedníky a jeho vystoupení živě vysílala maďarská televize –, ale je to on, kdo má v téhle hře příznivější karty – a ví to; odtud jeho pochvalná slova na margo usnesení „zachovávajícího jednotu“. Balancování na ostří nože nepřineslo Fideszu vyloučení, pozastavení členství znamená odklad před květnovými volbami – a po nich to ještě může být Fidesz, koho se budou lidovci prosit, aby neodcházel ke konkurenci a neoslaboval jejich již tak oslabenou frakci.