Zeman pohrdá ústavou, vláda je slabá. Opozice cupuje schůzku v Lánech
Reakce opozičních stran
Předsedové ODS, KDU-ČSL, STAN či Pirátů se v souvislosti se čtvrteční schůzkou prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem ohledně výměny ministra kultury shodují, že Zeman pohrdá ústavou. Podle Petra Fialy (ODS) a Marka Výborného (KDU-ČSL) na situaci doplácí Česká republika, šéf STAN Vít Rakušan považuje Babiše za slabocha.
Sociální demokracie požaduje, aby Antonína Staňka (ČSSD) v čele resortu nahradil místopředseda strany Michal Šmarda. Staněk podal v polovině května demisi, Zeman ji však odmítl přijmout. Prezident dosud nevyhověl ani návrhu na Staňkovo odvolání, které mu na konci května poslal předseda vlády. Ani po čtvrtečním jednání se situace s výměnou ministra neposunula, Zeman počítá se schůzkou s Hamáčkem a Staňkem 12. července. Hamáček se poté chystá svolat předsednictvo ČSSD, o svém návrhu dalšího postupu má jasno.
„Prezident Zeman pohrdá ústavou, když nekoná ve věci odvolání ministra Staňka,“ napsal ČTK Rakušan. „Vidí pánové Babiš a Hamáček, že v této zemi opravdu nehrají první housle? Silný prezident nerespektující ústavu a slabá vláda, slaboch Babiš – to je smutná realita dneška,“ uvedl také. „Předčasné volby nepreferuji, jakkoliv se jich neobávám, vidím i jiná řešení, která mohou tomuto kroku předcházet. A toto je oddálení řešení problému. Prezident si užívá svou představu ideálního horkého léta,“ doplnil.
Čtěte také: On-line: Pokud ČSSD odejde, budu jednat s opozicí, uvedl Babiš
Fiala: Zeman je mimo ústavní rámec
„Miloš Zeman se ocitl mimo ústavní rámec, premiér mu nedokáže nebo nechce čelit, ČSSD znovu odkládá řešení. Neposunuli jsme se nikam, doplácí na to ČR,“ uvedl v reakci Fiala. „Tragikomedie s (ne)odvoláváním ministra Staňka bude proto bohužel pokračovat. Vláda se tomuto oslabování parlamentní demokracie neumí a asi ani nechce bránit, zatímco ČSSD všemu jen pasivně přihlíží,“ napsal na twitteru šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.
Za situaci podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Okamury může ČSSD. „Plně se potvrdilo, že celá krize je pouze z důvodu vnitrostranického boje ČSSD o koryta,“ řekl ČTK Okamura. Zeman se podle něj nechce stát hráčem, který by byl v tomto boji zneužíván. „V obtížné situaci je i premiér Babiš, protože i on nese svůj díl odpovědnosti, protože si vybral do koalice od počátku nestabilního a rozhádaného partnera,“ uvedl Okamura. „Já bych rád vyzval ČSSD, aby už přestala zatěžovat Českou republiku svým vnitrostranickým bojem o koryta,“ dodal.
Bartoš: Premiér není schopen zhostit se role
„Pan prezident Zeman má v každém případě povinnost odvolání ministra Staňka podané premiérem i jmenování nového ministra přijmout,“ napsal ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Zaráží mě však i situace, kdy premiér Babiš není schopen zhostit se své role a věc s prezidentem vyjednat, nebo skutečně přistoupit k podání kompetenční žaloby. Jsem ten poslední, kdo by chtěl předsedovi sociální demokracie Hamáčkovi radit. Ovšem, pokud dle jeho vyjádření takto vážnou věc budou řešit na předsednictvu až 15. července, nedivím se, že je sociální demokracie dlouhodobě ve stále žalostnější kondici. Podstatné a pro stát důležité věci je třeba řešit ihned,“ doplnil.
Čtěte také: Jsem připraven podat demisi. Výsledek schůzky je zklamání, řekl ministr Petříček
„Andrej Babiš sliboval rychlé vyřešení situace, ale nic se nestalo. Je to důkaz jeho neschopnosti. Výsledek jednání je také důkaz naprosté podřízenosti Jana Hamáčka. Kolikrát ČSSD ještě ustoupí? Oba dva aktéři nechávají občany v naprosté nejistotě, navíc neustálé dohady vládních stran paralyzují Česko,“ napsal v reakci Výborný. „V neposlední řadě, Miloš Zeman by měl konečně pochopit, že ústava není trhací kalendář a jednat podle toho,“ dodal.
„Vnímám vážnost dané situace v složení vlády. Rozumím i skutečnosti, že pan předseda Hamáček chce, aby situaci a další kroky ČSSD posoudilo její předsednictvo. Nicméně odpovědnost za složení a fungování mají obě koaliční politická uskupení. Myslím si, že prezident republiky má právo znát názor představitelů obou stran a jejich důvody pro výměnu ministra kultury. Myslím si také, že se dalo očekávat, že rozhodnutí prezidenta republiky dnes nezazní,“ napsal v SMS zprávě na dotaz ČTK místopředseda KSČM Stanislav Grospič.